Web sitemize hoşgeldiniz, 24 Kasım 2020

Teybin İcadı Teybin Tarihçesi Kim Buldu

Teyiplerin tarihçesi hakkında bilgi verip, teybi kim icat etti yani teybin icadı ve mucidi hakkında önemli bilgiler paylaşacağız.

İngilizce şerit kaydedici anlamına gelen “tape recorder” sözcüğünden ağzımıza teyp şeklinde dolanan bu alet, elektrik işaretlerinin saklan­ması ve icap ettiği zaman yeniden işaretlere dönüştürülebilmesi maksadıyla kullanılan kayıt cihazlarıdır. İnsanın ilk bakışta sesi içine nasıl hapsettiğine dair aklının hayalinin durduğu, tırlatası geldiği bu aletler sesin üzerine kaydedildiği manyetik şeritlerle oluyormuş. Olsun bakalım.

Bu cihazların yardımıyla ses ve görüntü verile­ri örneksel veya sayısal veriler hâlinde kaydedilip okunabilmekte ve insanı hayrete düşürmektedir.

Böyle bir fikri ilk kim ortaya attıysa ondan kor­kulur. Kendisinin adı Oberlin Smith’dir. Bu Ame­rikalı mühendis 1888 yılında Electrical VVbrld’a yazdığı bir yazıyla bu fikrini kamuoyuna açıkla­mış, “Orta Çağ’da olmadığına dua et, valla yakılır­dın.” dedirtmiştir. 1864 yılında Valdemar Poulsen adlı Danimarkalı bir mucit de aklından böyle bir şey geçirmiş ve sesi elektrik işaretlerine dönüştü­rerek manyetik bir ortamda saklamayı başarmış ve “telegraphone” adını verdiği bu cihazın 1898 yılında patentini almıştır. Fakat kendisi bu kayıt esnasında manyetik şerit değil mıknatıslanabilir çelik tel kullanmıştır. Bulmasına bulmuştur fakat bunun nerde kullanılacağını bulamadığından icadı öylece elinde kalmıştır. Daha sonra bu icadı 1927 yılında ABD Donanması Araştırma Labora­tuvarlarında geliştirilmiştir.

1930 yıllarına gelindiğine kayıt cihazı olayın­da Almanlar da atağa kalkmış ve kâğıt bant yeri­ne plastik bandı bulmuşlardır. Ve bir propagan­da aleti olarak Nazi Almanyasında, bol miktarda “Hayl Hitler!” kaydı yapılan teypleri kullanmış­lardır. Ne yaparsın, icadın bir günahı yok. Yeter ki niyet doğru olsun.

teyp

Teybin İcadı ve Tarihçesi Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Yeliz dedi ki:

    teybin tarihçesi gayet iyi öğrendim, teşekkürler.

Yorum Yaz