Web sitemize hoşgeldiniz, 30 Temmuz 2021

Tevfik Fikret Hayatı Kısaca

Tevfik Fikret Kimdir, Tevfik Fikret Hayatı Kısaca Özet Bilgi

Tevfik Fikret Hakkında Bilgi

İstanbul kentinde 1867 senesinin Aralık ayının 24’ünde doğmuş olan Tevfik Fikret; tüm yaşamını etkileyecek olan olayı, annesini kaybetmesini, çok küçük yaşta yaşamıştır. Genç yaşta şiirsel bir kişiliğe sahip olmasının nedeni de bu olaydan ötürü duygusal bir yapıya sahip olmasıdır. Edebiyat dünyasının hepsinin birden ilgisini çektiği ilk olay 1891 senesinde bir derginin şiir yarışmasında birinci olmasıdır.

Bir dönem Türkçe öğretmenliği de yapmış olan Tevfik Fikret bu mesleğini Robert Koleji’nde icra etmiştir. Bu vakitten sonra tüm vaktini bu kolejde geçirmeye devam eder. İnziva döneminde oturduğu Aşiyan evinin planlarını kendisi çizdirmiş ve kendisi hayata geçirtmiştir. Yine Robert Koleji’nin yanında olan bu evde Darülmuallim ve Darülfünun’daki görevlerinden de istifa ettiği 1901 senesinden sonraki inziva dönemini geçirmiştir.

Tevfik Fikret’in hayata geçmemiş projeleri de mevcuttu. Örneğin pedagojik ilkeler doğrultusunda bir okul ve farklı, yeni bir edebiyat dergisi çıkarma arzusu gerçekleşememiştir.

Doğduğu gibi İstanbul kentinde hayata gözlerini yuman Tevfik Fikret’in en son geçirdiği hastalık şeker hastalığıdır. Bu hastalıktan sonra kolu şişmiştir ve ameliyata alınması gerekmiştir. Ameliyattan sonra ne kadar çaba gösterilse de hastalığın ilerlemesine engel olunamamıştır ve 1915 senesinin Ağustos ayının 19’unda aramızdan ayrılmıştır.

tevfik fikret

Tevfik Fikret’in Hayatı Hakkında Düşüncelerinizi Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz