Web sitemize hoşgeldiniz, 04 Aralık 2020

Termostat Nedir ve Nerelerde Kullanılır?

Aşağıda termostat nedir ve nerelerde kullanılır kısaca olarak ele alacağız.

Termostat , sıcaklığın belli bir ölçüde kontrol altında tutulması mantığıyla çalışmaktadır. Sıcaklığın belli bir noktada sıcak ya da soğuk olarak tutulması termostat sistemi içindeki parçaların elektrik ve basınç sinyalleri ile çalışması sonucunda meydana gelmektedir. Bazı değerlerin çok sıcak ya da çok soğuk olarak korunması gerekir. Bunun için sıcaklık sabitinin sağlanması açısından termostat kullanılmaktadır.

Termostat yaygın olarak kullanılmaktadır. Motor ve elektrik sistemlerinde ısı ve sıcaklık ilişkilerinin basınç ve nem oranına bağlı olarak korunması için termostat sistemleri geliştirilmiştir. Termostatlar, ütülerde, fırınlarda, otomobil motorlarında yaygın olarak kullanılmaktadır.

Termostat ısı ve sıcaklık gibi değerlerin sabit ya da belli bir aralıkta tutulması için kullanıldığından daha çok mekanik alanlarda işe yaramaktadır. Ütülerde, ütü ısısının oluşması ve sıcaklığının sabit kalması için kullanılmaktadır. Fırınlarda pişirme işleminin gerçekleşmesi ve sıcaklık direncinin oluşması için kullanılmaktadır.

Motorlarda, harekete ve elektriğe bağlı ısı ve sıcaklık değerlerinin aşırı derecede yükselmemesi ya da düşmemesi için bulunmaktadır. Termostat bu bakımdan elektrik sigortası mantığı ile geliştirilmektedir. Termostat, sıcaklığın durağanlaşması, durdurulması anlamına gelmektedir.

Isı ve sıcaklık sistemlerinin kontrol altında tutulması da herhangi bir arızanın oluşmaması için tedbir vazifesi görmektedir. Termostat bu bakımdan yaygın olarak kullanılmaktadır. Termostatın kullanılması bazen zorunlu olabilir.

Termostat Nedir ve Nerelerde Kullanılır Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Anonim dedi ki:

    Su sıcaklığında kulanılır

  2. remziye dedi ki:

    Termostat eskiden çok kullandığımız bir aletti doğalgazlı evlere taşınmadan önce. Banyoda falan suyun ısınmasını ve sıcak kalmasını sağlayan bir aletti sayesinde sıcak su ile banyo yapabiliyorduk.

Yorum Yaz