Web sitemize hoşgeldiniz, 27 Ekim 2021

Tercihler Hazırlanırken Dikkat Edilmesi Gereken 5 Husus

YGS ve LYS sınavlarının sonuçlanması ile birlikte üniversite hayalleri kuran on binlerce öğrenci harekete geçmiş durumda. Bu noktada, öğrencilerin yeni hayatlarına hazırlanırken dikkat etmeleri gereken pek çok bilgi bulunuyor. Ne istiyorum, nereye gitmeliyim, buradan ne alabilirim gibi sorular öğrencileri meşgul ederken, sizler için hazırlamış olduğumuz ”Tercihler Hazırlanırken Dikkat Edilmesi Gereken 5 Husus” adlı yazımız ile birlikte aklınızda oluşan çeşitli sorulara cevap vermeyi hedefliyoruz.

  • Seçtiğim alanda ilerlemek ve bu mesleği yapmak, hayatım boyunca bana mutluluk verecek mi?

Kimi zaman öğrenciler, aile baskısı altında kalarak kendi istekleri doğrultusunda değil, ailesinin istekleri doğrultusunda tercih yaparlar. Bu durumda öğrenci, ilerleyen dönemlerde istemediği bir bunalımın içerisine girebilir.

  • Mezuniyetim ile birlikte iş bulma olanaklarım nedir?

Üniversite mezunlarının yaşadığı en büyük sorunlardan bir tanesi de işsiz kalmalarıdır. Bu sebepten dolayı seçeceğiniz bölümde iş olanaklarının ne şekilde olduğu konusunda mutlaka hassas olun.

  • Gitmek istediğim üniversite, beni sosyal, psikolojik ve mesleki alanımda geliştirebilecek niteliğe sahip mi?

Gideceğiniz üniversitede alacağınız eğitimin yanı sıra diğer alanlarda da üniversitenin sizlere neler katacağını değerlendirmeniz önemlidir. Sıralarda alacağınız kuru bir eğitim, sizleri iyi yerlere taşımaya yeterli olmaz.

  • Okulun akademik kadrosunu kimler oluşturuyor?

Eğitimli, nitelikli ve düşünebilen bireylerin ortaya çıkmasında, okulda eğitim veren akademisyenlerin önemi çok büyüktür. Bu sebepten dolayı bu kişilerin meslek çevrelerinde tanınan, saygı duyulan kimseler olmasına dikkat etmek, daha kaliteli bir eğitim almanızı sağlayabilir.

  • Üniversite bana ne gibi imkanlar sunuyor?

Gideceğiniz üniversiteyi, hayata her anlamda hazırlık olarak düşünmelisiniz. Bu sebepten dolayı okulunuzun yurtdışı üniversiteler ile bağlantısı, iş dünyası ile işbirliği gibi durumlarını dikkatle incelemeniz gerekmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz