Web sitemize hoşgeldiniz, 22 Ekim 2021

TEOG Tercih İşlemleri Nasıl Yapılır

2017 yılı için LGS sınavlarının sona ermesi ile birlikte öğrenciler, gidecekleri liseye dair hayaller kurmaya başladılar. Eğitim öğretim döneminin sona ermesi ile 2017 LGS sonuçları da açıklanınca, öğrenciler artık gidecekleri lisenin hangisi olacağını belirlemekte iyice telaş içerisine girdiler. Peki LGS tercihleri ne zaman başlayacak? LGS tercihleri ne zaman bitecek? Tercih işlemleri en doğru şekilde nereden yapılır? LGS tercihleri için son gün hangi gün? Bu ve bunun gibi pek çok sorunun cevabını, sizler için hazırlamış olduğumuz LGS Tercih İşlemleri Nasıl Yapılır 2017 adlı yazımızda bulabilirsiniz.

İlköğretim 8.sınıfı tamamlamış olan öğrenciler, tercih işlemlerini aileleri ile birlikte gerçekleştireceklerdir. Öğrenci ve/veya veli, https://eokul.meb.gov.tr sayfasına girerek burada bulunan yönergeleri takip ederek işlem yapabileceklerdir. Bunun yanı sıra ortaokullar veya imam hatip ortaokulları müdürlükleri de, öğrenci ve ailelere tercihler konusunda destek vereceklerdir. İnternetten yapılan tercihler, mutlaka ortaokul veya imam hatip müdürlüklerine onaylatılmalıdır.

Tercih yapacak öğrenciler, meb.gov.tr veya eokul.meb.gov.tr adreslerinde bulunan listeleri kullanarak tercih kodlarını belirleyeceklerdir. Burada bulunan okullar arasından, en fazla 25 tane olmak üzere tercihlerini yapacaklardır.

e-okul.meb.gov.tr sayfasından bireysel girişlerini gerçekleştiren öğrenciler, ”TERCİH YAPMAK İSTİYORUM” butonuna tıklayarak evlerinde, belirledikleri okul kodları ile rahatlıkla tercih yapabileceklerdir. Bu konuda dikkatli bir çalışma yürüterek işlemleri tamamlayan öğrenciler, tercihlerinin geçerli sayılabilmesi için mutlak suretle bir ortaokul veya imam hatip ortaokulu müdürlüğüne giderek tercihlerini onaylamaları gerekecektir. Yapılan bu işlem sonucunda okul, iki nüsha tercih formu çıkaracaktır. Bu formlardan bir tanesi öğrenciye teslim edilirken, bir diğeri ise okulda saklanacaktır. Onaylama işlemi yapılmadan, tercihler geçersiz sayılmaktadır.

 

 

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz