Web sitemize hoşgeldiniz, 24 Eylül 2021

TEOG Lise Tercihleri Nasıl Yapılacak 2014

LGS Lise Tercihleri Nasıl Yapılacak 2014 hakkında bilgi kısaca.

Lise tercihlerinin tek listede tek seferde yapılacağı MEB (Milli Eğitim Bakanlığı) tarafından planlanmakta. Öğrenciler A ve B grubu olarak iki ana gruba ayrılacak ve A grubunda yani esas istediği gruptaki hiçbir okula yerleşemeyenler tıpkı 2. tercihmiş gibi B grubu içerisindeki okullardan adresleri, puanları, okul kontenjanları ve seçenekleri dikkate alınarak yerleştirmesi yapılacak.

Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Uygulaması ilk kez MEB tarafından bu yıl gerçekleştiriliyor ve merkezi ortak sınavlar tamamlanmış, lise yerleştirme aşamasına gelinmiş durumda.

Liselere yerleştirme uygulama esasları ve buna ilişkin yerleştirme kılavuzu çalışmalarında son aşamaya gelindiği bakanlık yetkililerince açıklandı. Önümüzdeki hafta İstanbul’da Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın başkanlık edeceği bir toplantı yapılacak ve kamuoyuna yerleştirme işlemlerine ilişkin esaslar duyurulacak.

Şu an için taslak bir çalışma hazırlanmış durumda ve yerleştirme işlemlerine geçmeden önce liseler ile ilgili bazı değişikliklerin yapılması öngörülmekte. Bu değişikliklerden ilki Anadolu Öğretmen Liseleri’nin fen, sosyal bilimler veya anadolu liselerine dönüştürülecek olması. Anadolu imam hatip lisesi ve mesleki ve teknik anadolu lisesine dönüşüm ise tüm mesleki ve teknik eğitim genel müdürlüğü ile din öğretimi genel müdürlüğüne bağlı okullardan yapılacak. Bu düzenleme ile Yerleştirmeye Esas Puan tüm okul türlerine öğrenci alımı sırasında kullanılacak.

Herkesin istediği okul türüne yerleşmesini isteyen MEB, bu doğrultuda öğrencilerin tek tercih listesiyle istedikleri okul türlerine göre yerleşmelerini sağlamak amacında. Öğrenci tercihleri A ve B başlıkları altında iki gruba ayrılacak ve A grubu tercihlerinden herhangi birine yerleşemeyenler B grubu tercihlerine göre yerleştirilecek. B grubu seçenekleri okul türlerini içerecek ve öğrencilerin adreslerine, puanlarına, okul kontenjanlarına bakılarak yerleştirme yapılacak. Bu sebeple ikinci bir ek yerleştirme de yapılmayacak. Yerini değiştirmek isteyen öğrenci olursa puan üstünlüğü ve açık kontenjan durumlarına göre yer değişimi yapılacak.

Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Uygulaması, özel okulların tam burslu öğrenci kontenjanlarına yerleşimi de kapsıyor.

LGS Lise Puanları 2014 Merkezi Ortak Sınavlarına Göre Tercihler Ne Zaman Hakkında Yorum Yapabilirsiniz.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. UFUK YILDIZ dedi ki:

    Tercihler Hangi Tarihte yapılacak

Yorum Yaz