Temizlik İmandan Gelir İle İlgili Kompozisyon

Tüm Müslüman aleminin kutsal kitabı aynı zamanda yol göstericisi olan Kur’an-ı Kerim’de insanlara bir çok öğüt verilmiştir. Aynı zamanda son peygamberimiz olan Hz. Muhammed (s.a.v) de ümmetine yani bizlere hadisler bırakarak öğütler vermiştir.

k_18231330_sabunluelBu yazımızda peygamber efendimizin hadislerinden birisi olan temizlik imandan gelir ile ilgili kompozisyon örneğimizi sizlerle paylaşacağız.

Son peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v) hadisi şeriflerinden birisinde “Temizlik imandan gelir” buyurmuştur. Peygamber Efendimiz buyurduğu bu hadisi şerifi ile aslında temizliğin ne kadar önemli olduğunu vurgulamak istemiştir.

İslam dininde insanların sağlıklı bir bedene ve ruha sahip olabilmesi için aynı zamanda temiz olmaları gerektiğinin altı önemli çizilmiştir. Bu nedenle de İslam dini biz Müslümanlara temiz olmayı öğütlemiştir.

İnsanlar Allah’a olan borçlarını yani ibadetlerini yerine getirecekleri zaman bedenen ve ruhen temiz olmak zorundadırlar. İbadetler öncesinde abdest almak, gusül abdestli almak, temiz giysiler giyinmek ve güzel kokular sürünmek ibadetlerin temelini meydana getirmektedir. Bu doğrultuda Müslümanlara abdest almak ve gusül abdesti almak farzdır.

Temizliği emreden bir dine mensup olmak ise Müslümanların en büyük avantajlarıdır. Çünkü temizliğe önem veren Müslümanlar aynı zamanda dinlerine de önem verdiklerini göstermektedirler. Dolayısıyla da içinde Allah sevgisi olan kimseler hem ibadetlerini yerine getirirler hem de bu ibadetlerini yerine getirirken ibadetlerinin öncesinde temiz olmaya özen gösterirler. Böylece ibadetlerini yerine getiren kimselerin aynı zamanda temiz olduğu da bilinmektedir.

Temizlik İmandan Gelir Kompozisyon Örneğimiz İçin Yorum ve Önerilerinizi Aşağıdaki Yorum Bölümünden Hemen Bizimle Paylaşın. 

1 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.