Temel Hakların Amacı Nedir?

Bu yazımızda temel hakların amacı nedir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Temel hak, insanların hiçbir ayrıma tabi tutulmadan insanlık gereği sahip olduğu haklardır. Temel haklar, barınma, beslenme, korunma, güvenlik, eğitim, ulaşım, iletişim hakları olarak şekillenmektedir.

Temel haklar, hiçbir dil, din, ırk ve cinsiyet ayrımı yapılmadan insanlar için sağlanan haklardır. Temel hakların amacı, insanların refah bir hayat yaşamasını sağlamak ve insan olmaları gereğince hayata devam etmelerini gerçekleştirmek için belirlenmiştir.

Fizyolojik ihtiyaçlar, güvenlik ihtiyacı, ait olma ihtiyacı, değerler ihtiyacı ve kendini gerçekleştirme ihtiyacı temel hakların ortaya koyduğu amaç doğrultusunda gerçekleşmektedir. Böylece insanlar sosyal olarak müreffeh bir hayat yaşamaktadır.

Temel haklar, devlet güvencesindedir. Devletler vatandaşları için insanlık adına hakların savunulması ve yerine getirilmesi için güven ortamı oluşturur. Adalet bunun için vardır.

1 yorum

  1. Temel hakların amacı bu konu başlığında çok belirgin yazılmış. Çünkü cevap cümlesini özellikle vurgu yapmanız benim cevabı hemen bulmamı sağladı bu yönden bu yazıyı çok beğendim.

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.