Web sitemize hoşgeldiniz, 28 Ocak 2021

Temas Yolu ile Bulaşan Hastalıklar ve Genel Özellikleri

Temas Yolu ile Bulaşan Hastalıkların Genel Özellikleri Nelerdir

Havlu ve çarşaf gibi insanların ortak kullandığı malzemelere bakteri ve virüsler yapışır. Bu maddelerin başka insanlar kullandıktan sonra virüsler o insana geçer ve kişinin hastalığına sebep olur. Bulaşıcı hastalıklar genellikle insandan insana geçer. Bunun yanında açık yaralar, deride mantar oluşumu gibi nedenler de bulaşıcı hastalıkların ortaya çıkmasında etkilidir. Savaş, göç, sel baskını gibi insan hayatını doğrudan etkileyen olaylar yüzünden bulaşıcı hastalıklar yaygınlaşabilir.

Enfeksiyon yoluyla veya solunum yoluyla bulaşan nezle, grip gibi hastalıklar insanlar arasında en sık görülen bulaşıcı hastalıklardır. Bununla birlikte kene, sivrisinek, böcekler ve diğer haşerelerden insanlara geçen hastalıklar da bulunmaktadır. Bu hayvanlar çevredeki zararlı mikrop ve mikroorganizmaları vücutlarında barındırır ve kan yoluyla etkileşime girdikleri insanlara bu mikropları bulaştırabilir. Bu hastalıklar çoğu zaman ölümcül olabilir.

Vücudun nemli ve karanlıkta kalan yerlerinde zamanla mantar denilen mikroorganizmalar kaşıntı ve  deri hastalıklarına neden olabilir.

Uyuz parazitinin insan derisine yapışarak zamanla kabarcıklar ve yaralar oluşturmasıyla da bulaşıcı hastalıklar ortaya çıkabilir.

Doğada ve toprakta bolca bulunan tetanoz bakterisinin yaralardan kana sızması sonucu bu hastalık oluşabilir. Belirtileri çene, kol ve bacaklarda ağrılı kasılmalardır.

Hijyenik temizlik hastalıkların bulaşma riskini azaltır. Bunun yanı sıra bulaşıcı hastalıkların aşılarını yapmak da bizleri hastalıklardan koruyacaktır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Yahya dedi ki:

  Slayt için işime yaradı.Teşekkürler.

 2. rambo dedi ki:

  bana iyi gibi geldi çok teşekkürler :)

 3. hüseyin korkusuz dedi ki:

  bu konu hakkında daha geniş bilgi var mı acaba?

 4. sevil dedi ki:

  Ya neden uzun değil lütfen biraz daha uzun

Yorum Yaz