Web sitemize hoşgeldiniz, 23 Kasım 2020

Televizyonun Yararları ve Zararları

44_televizyonun-zararlariGeçmişten günümüze kadar insanoğlu bir çok buluş ve icadın altına imzasını atmıştır ve teknolojinin gelişmesi ile artan bilgi birikimi sayesinde her geçen gün insan yaşamı buluşlar ve icatlar sayesinde daha kolay bir hale gelmiştir. Bu buluşlar ve icatlar insanlığa büyük faydalar sağlarken aynı zamanda bir takım zararlar da vermeye başlamıştır. Bu buluş ve icatlardan birisi de televizyon olmuştur. Televizyon için “Ağacı oymuşlar içine dünyayı koymuşlar.” tabiri de kullanılmaktadır. Çünk televizyon sayesinde dünyanın her yerini görebiliriz. Peki televizyonun yararları ve zararları nelerdir?

Televizyonun Yararları:

 • Televizyon özellikle çocukların dikkatini fazlasıyla çekmektedir bu nedenle de çocukları eve bağlamanın ve çocukların evde eğlenceli vakit geçirmesinin en önemli yoludur.
 • Televizyon sayesinde dünyada olup biten her şeyi anında öğrenebiliriz ve dünyadaki gelişmelerden haberdar olabiliriz.
 • Televizyonda yayımlanan ve çocuklar için faydalı olan programlar sayesinde çocukların kültür seviyesi yükselirken aynı zamanda televizyondaki faydalı çocuk programları çocukları düşünmeye teşvik eder.
 • Televizyonda yayımlanan faydalı programlar sayesinde çocukların ilgi alanları gelişirken aynı zamanda estetik zevkleri de gelişme imkanı bulmaktadır.

Televizyonun Zararları:

 • Televizyon her ne kadar faydalı bir icat olsa da gereğinden fazla televizyona zaman ayırmak hatta tüm zamanımızı televizyon karşısında harcamak bizi asosyal insan haline getirmektedir yani çevremizdeki insanlar ile olan iletişim bağlarımızı zayıflatmaktadır.
 • Televizyona ayıracağımız zamanı doğru ayarlayamadığımız takdirde diğer yapmamışz gereken günlük işlerimizi aksatmış oluruz ve bu da zamanımızı gereksiz ve boşa harcadığımızı göstermektedir.
 • Çok fazla televizyona bağımlı olan çocuklar kendileri için faydalı olabilecek etkinliklerden uzak kalır. Bunun sonucunda ise çocuklar yaratıcılık yetilerini kaybederler ve geliştiremezler.
 • Rastgele televiyon izleyen çocuklar yanlış programlar izledikerinde bu programlar sonucunda korku ve şiddet görerek bu davranışları örnek alabilirler ve bunun sonucunda da bu çocuklarda istenmeyen davranışlar ve davranış bozuklukları meydana gelebilir.

Televizyonun Faydaları ve Zararları Hakkındaki Yazımız İçin Yorum ve Fikirlerinizi Yorum Alanından Hemen Bize Yazın. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. elif dedi ki:

  çok sağ olun sayenizde projemi yapabildim

 2. melis dedi ki:

  Teşekkürler çok işime yaradı elinize sağlık ödevimi tamamladım.

 3. Reyhan dedi ki:

  selam kankiler, Televizyonun Yararları ve Zararları yazısını ödevim için kullandım, ben çok beğendim Tokat birincisi Reyhan olarak herkesi öptüm.

Yorum Yaz