Web sitemize hoşgeldiniz, 30 Temmuz 2021

Televizyonun Topluma Ne Gibi Zararları Bulunur

Teknolojinin hayatımıza girmesiyle günlük yaşam tarzı değişikliğe uğramıştır. İnsanlar sosyal medya olsun, teknolojik aletler olsun zamanının çoğunu bu işlerde geçirmektedir. Bugün ki konumuzda televizyonun hayatımızda ne kadar yer kapladığı , ne oranda yararlı ve zararlı olduğunu anlatacağız.

Günümüz istatistiklerine göre bir insan günlük zamanının 8 saatini televizyon izleyerek geçirdiği görülmektedir.  Bazen eğlenceli programlar, bazen spor, bazen bilim kurgu belgeseller izlenmektedir . Kişi ne konuda ilgisini çekiyorsa o programa, o kanala yüklenmektedir. Bilim adamları ve doktorlar sağlık açısından televizyon karşısında insanların en fazla 2-3 saat vakit geçirmeleri gerektiğini söylüyorlar. Fazla izlenildiğinde, ister istemez psikolojik rahatsızlıklar, görme bozuklukları, odaklanmada sapma, bir konuya dikkatini verememe gibi rahatsızlıklar ortaya çıkıyor. Televizyon hayatımıza girdikçe ve girmeye devam ettiği sürece insan içi ilişkiler , toplumlar arası sohbetler, aile arası bağlar zayıflıyor. Bunun da hayatımızda birçok yeri var. Durmadan evde takılıp zaman harcadıkları için arkadaşlarıyla, akrabalarıyla şiddetli geçimsizlikler ve kavgalar ard arda birbirini kovalıyor.

Çok izlendiği için kitap okuma seviyesi düşüyor, kütüphaneye giden insan sayısı azalıyor. Bu yüzden insan akınına uğramayan kütüphaneler bir bir kapatılıyor. Bu gibi teknolojik ülkelerde her yıl okuma oranı azalıyor ve çocuklar direkt bu çağla tanıştıkları için eğitime önem veremiyolar. O yüzden bunları minimum seviyeye çekmek için yetişkinlere ve özellikle çocuklara iyileştirici programlar, seminerler düzenlenmelidir.  Daha bilgili ve eğitim çağına yakın nesiller yetiştirerek teknolojiyi olumlu şekilde kullanip zararını bitirip, yararlı bir şekilde ilerlemesini sağlayabiliriz.

Televizyonun Topluma Ne Gibi Zararları Bulunur Adlı Yazımız Hakkındaki Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Bize Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz