Web sitemize hoşgeldiniz, 24 Eylül 2020

Televizyonun Tarihçesi Hakkında Bilgi Kısaca

Aşağıda televizyonun tarihçesi hakkında bilgi kısaca olarak ele alacağız.

Televizyon, görüntü ve ses aktarımı sağlayan, uydu üzerinden yayın alan ve görüntünün yayınlanmasını sağlaya bir araç olarak kullanılmaktadır. Tarihte televizyonun icadı, 19. yüzyılın ilk çeyreğine denk gelmektedir. Televizyon birçok aşamadan geçerek günümüzdeki halini almıştır.

Tüplü yayın sistemlerinin tek nallı olarak siyah beyaz aktarılması ile başlayan süreçte ülkemizde hızlı bir televizyon devrimi olsa da dünya televizyon tarihi geçtiğimiz yüzyıl içinde Avrupa için bir dönün noktası olmuştur. Televizyon 1923 yılında icat edilmiştir. 1926 yılında ilk yayın gerçekleştirilmiştir.

Televizyon daha sonraki yıllarda siyah beyaz yayınların gerçekleşmesi, kanallar üzerinden yayın yapılması ve renkli yayınlara geçilmesiyle gelişim göstermiştir.  Televizyon gün geçtikçe gelişmiştir. Tüplü ekipmanların yerini plazmalar almıştır. Kablolu yayınların yerini uydulu yayınlar almıştır.

İnternetin gelişmesi ve televizyonlara entegre edilmesi de günümüzde akıllı televizyonların kullanılmasını sağlamaktadır. Televizyonlar internet ile entegre olduktan sonra bilgisayar sistemlerinden bir birim olarak da kullanılmaya başlanmıştır.

Günümüzde tüplü televizyon üretimi yapılmamaktadır. Bunun yerine led ve plazma televizyonlar üretilmektedir. Birçok giriş ve çıkış bulunan televizyonlar çok çeşitli amaçlarla kullanılmaya başlanmıştır. Günümüzde dahili uydu taşıyan televizyonlar bulunmaktadır. Bu televizyonlarda binlerce kanal televizyon yayını yapmaktadır. Bununla beraber uydu üzerinden radyo yayınları da yapılmaktadır.

Televizyon teknolojisi gün geçtikçe gelişmeye devam etmektedir. Televizyon bir kitle iletişim aracı olarak kullanılmaktadır.

Televizyonun Tarihçesi Hakkında Bilgi Kısaca Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. hale dedi ki:

    İyi ki mucitler varda böyle şeyler icat ediyorlar televizyonsuz bir dünya düşünemiyorum hiç bir şeyden haberimiz olmaz çizgi film izleyemez faydalı şeyleri öğrenemezdik iyi ki bulmuşlar.

Yorum Yaz