Web sitemize hoşgeldiniz, 25 Haziran 2018

Televizyonu Çocuğunuzla İzleyin

televizyon izlemek, çocuk gelişimi için önemli bilgiler, çocukta davranış bilinci.

İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Süheyla Ünal, AA muhabirine yaptığı açıklamada küçük çocuklarla birlikte ebeveynlerin de televizyon izlemesinin televizyonun zararlı etkilerinin çocuklarda en aza indirilmesinin sağlandığını söyledi. Ayrıca aile bireylerinin birlikte televizyon seyretmesinin aile içi bağları kuvvetlendirdiğini kaydetti.

Televizyon seyrederken çocuğun kafasındaki olumsuz düşünceler ebeveynleri tarafından olumluya çevrilebilir. Ayrıca televizyondaki sahnelerin birlikte tartışılarak çocuğa dolaylı yoldan mesaj iletilebileceğini aktaran Ünal konuşmasına şöyle devam etti: Olumsuz görülen bir şey, eleştirilip, yargılanarak, onun öyle olmaması gerektiği söylenerek sohbet sırasında çocuğa aktarılabilir. Uygun görülmeyen bir yerde müdahale edilip çocuğa fark ettirmeden uygun mesajlar verilebilir. Bu, çocuk açısından büyük faydalar doğuracaktır.

Çocuklarda davranış ve dayanışma bilincinin gelişmesi küçük yaşlarda başlar. Bu alışkanlıkları çocuğa kazandıracak kişiler onun anne ve babasıdır. Bu yüzden anne ve babanın çoğu kez çocuğunun yanında olması gerekir. Mesela baba arabayı tamir ederken çocuk da onun küçük eşyalarını taşırsa veya ona bir şekilde yardım ederse onda dayanışma ve bağlılık bilinci gelişeceği için çocuğun davranışları daha düzgün olur. Anne ve babanın bazı işleri birlikte yapması yine çocukta ortak çalışma bilincini geliştirecektir. Bunlar bizim için küçük görünen davranışlar olsa da çocuğun hayal dünyası ve gelişimi için oldukça önemli davranış kurallarıdır.

070520131137492559414_2

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz