Web sitemize hoşgeldiniz, 08 Aralık 2021

Televizyon Ne Zaman İcat Edildi?

Bu yazımızda televizyon ne zaman icat edildi kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Televizyon, iletişim cihazları arasında en son icat edilen aygıtlardan biridir. Telgraf, telefon, radyo icat edilmesiyle iletişim alanında önemli gelişmeler yaşanmıştır. Elektrik, elektromanyetik, radyo dalgaları, ses dalgaları oluşması, taşınması ve dönüştürülmesi üzerinde yapılan çalışmalar gelişerek devam etmiştir.

Yazının, sesin aktarılmasından sonra görüntünün aktarılması da gündeme gelmiştir. Böylece bir televizyon fikri ortaya çıkmıştır. 1923 yılında İngiltere’de John Baird tarafından icat edilen televizyon, uzaktan görüntüleme, görme anlamındadır. 1926 yılında ilk yayına başlayan televizyon, siyah beyaz olarak yayın yapılmasını sağlamıştır.

İlerleyen zamanlarda renkli yayınlardan sağlanmıştır. Televizyon kitle iletişim aracı olarak en önemli cihazlar arasında birinci sıraya yerleşmiştir. Televizyon günümüzde de bilimsel ve teknik ilerlemeler sayesinde farklı boyutlarda ve amaçlarda kullanılmaktadır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. feride dedi ki:

    Televizyonun icadı Biraz daha kısa ve öz olabilirdi ama beğendim yani.

  2. özkan dedi ki:

    ben de ödevi yaptım çalışma kitabını. televizyon 1923 yılında john logie baird tarafından icat edildi bilmiyorsanız öğrenin arkadaşlar.

Yorum Yaz