Web sitemize hoşgeldiniz, 04 Ağustos 2021

Tekzip Nedir

Günümüzde medya birçok insan ile ilgili gerçek olmayan haberler yapabilmektedir. Bu medya tarafından yapılan gerçek olmayan haberler ise hakkında haber yapılan insanların kişilik haklarına saldırı anlamına gelebilmektedir. Peki kişilik haklarına bu şekilde bir saldırı olması durumunda insanlar ne yaparlar? Medya tarafından yapılabilen bu haberler nasıl düzeltilir? Bu ve bunun gibi bir takım soruların cevabını ve bu konuyla ilgili çok daha fazla ayrıntıyı Tezkip Nedir adlı yazımızı okuyarak öğrenebileceğinizi bilmenizi isteriz.

Medya tarafından yapılan bu haberler yazılı ya da sözlü yapılabilirken, internet üzerinden de yapılabilmektedir. Bir insanın sahip olduğu kişilik haklarının o insanın karakterinin oluşumunda etkisi olduğunu düşünürsek, insan bunları korumak ile yükümlü olmaktadır. Bir insanı zor duruma sokabilecek her türlü yalan olan haber karşısında kişi haklarını korumak isteyecektir. Medyanın bu tür haberleri gazeteden, dergiden, televizyondan, internet üzerinden ya da radyo programları üzerinden yaptığını bilmekteyiz. Medyanın hak ihlalleri doğrultusunda gerçekleştirmiş olduğu bu durum, kişi zor duruma sokabilmekte ve çevresindeki insanlara karşı kendisini kötü hissetmesine sebep olabilmektedir.

Medyanın yalan haber yaparak kişinin hak ihlalini yapması durumunda, ilgili kişinin de bu habere cevap verme hakkı bulunmaktadır. Kişi verdiği cevap ile yapılan haberde düzeltme yaparak, aynı medya yolu üzerinden insanlara kendi sesini duyurabilmektedir. Neyin ne olduğunu anlatarak insanların doğruyu öğrenmelerini sağlayabilmektedir. Bu duruma ise tezkip adı verilmektedir. Yani kişi hakkında yapılan bir haberi, doğrusunu söyleyerek tezkip edebilmektedir.

Tezkip Nedir Adlı Yazımız İle İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmına Yazarak Bize Gönderebilirsiniz

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz