Web sitemize hoşgeldiniz, 26 Temmuz 2021

Teknolojinin Yanlış Kullanımının İnsanlara ve Doğaya Verdiği Zararları Anlatan Bir Haber

Teknolojinin yanlış kullanımının insanlara ve doğaya verdiği zararları anlatan bir haber örneği kısa…

Teknoloji Sokak Oyunlarını Bitirdi!

Teknoloji insan hayatına özellikle 2000’li yıllardan sonra girdi. Bilgisayar çağı yerini dijital çağa bıraktı. Teknolojinin zararlarından başlayacak olursak teknoloji bireyi kendisine yabancılaştırdığı gibi nesneleştirir yani birey kendine has özelliklerini teknolojinin getirdiği yeniliklerle harmanlayarak kişilik bakımından kendine özgün özelliklerini kaybeder. Gerek internet ortamı gerekse sosyal medya konusundaki elastik ortam bireylerin özellikle de gençlerin sürekli birilerine özenmesine ve bu özenmenin sonunda çocuklar ve gençlerin gelişim çağında kendilerine, ailelerine yabancılaşmasına neden olmaktadır.

Teknoloji yalnızca bilimsel gelişmelerle açıklanamayacak kadar büyük ve sonsuz bir evrendir. Teknoloji tabi ki bilimsel sektör öncülüğünde insan hayatına katkı sağlayacak gelişmelerin tamamı olarak nitelendirir fakat bu büyük gelişmelerin sonucunda insanoğlu benliğini giderek yitirerek tekleşir, sosyolojik olarak buna “şeyleşme” de denmektedir.

Yine teknolojinin çocuklara ve gençlere verdiği zarar konusunda çeşitli oyunların adı ön plandadır. Çocuklar artık 2000’li yıllardan önceki gibi sokaklarda top oynayamıyor, kız çocukları saklambaç ya da sek sek oynayamıyor çok erken yaşlardan itibaren çocuklar teknolojinin ve dijital çağın gerektirdiği akıllı telefon ve tabletlerle tanışarak tüm oyunları dijital bir ekran üzerinden oynuyor. Bu da çocukların gelişimi açısından son derece olumsuz etkiler doğuruyor, çocuklar akranlarına uzak büyüyor ve arkadaşlık, dostluk kavramlarını yalnızca elastik oyunlarla hissedebiliyor. Aynı şekilde çocuklar, ailelerine de uzak kalarak oyun bağımlısı olarak yetişiyor. Son dönemde gündeme gelen “Mavi Balina” adlı oyunla birlikte çocukların intihar oranları da arttı hatta ülkemizde bu oyun yasaklandı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. İzel dedi ki:

  çok iyi ya, Selamlar siteniz inan ki çok hoşuma gitti, teşekkürler Teknolojinin Yanlış Kullanımının İnsanlara ve Doğaya Verdiği Zararları Anlatan Bir Haber ödevimi tamamladım, ben okulun en güzel ve çalışkan kızıyım desem inanın ama kıskanmayın :)

  1. Melisa dedi ki:

   Neden kıskanayım ki ben okul birincisisin bir kere

 2. Türkiye dedi ki:

  Çok uzun

 3. erkan dedi ki:

  ama çok uzun olmuş

  1. Mutlubebe1 dedi ki:

   Olsun anlaşılır ve açık olmuş ödevime çokça yaradı hazırlayanlara teşekkürlerimi iletiyorum

Yorum Yaz