Teknolojinin Gelişimi ile İlgili Kompozisyon

Aşağıda teknolojinin gelişimi ile ilgili kompozisyon kısaca olarak ele alacağız.

Teknoloji insanlığın var olduğu günden bugüne sürekli gelişim halinde olmuştur. Teknoloji insanların var olduğu günden bugüne hep ihtiyaçların karşılanmasında kullanılmıştır. Teknik ilerlemeler insanın deneyimlerinden ve gözlemlerinden dolayı gelişim gösterir. Bu nedenle teknik ilerlemelerde doğadan ilham alınarak hareket edilmiştir.

İnsanların çevreyi gözlemlemesi ve ihtiyaçlarını karşılamak istemesi, maddeye şekil vermelerine neden olmuştur. Böylece sivri, kesici, düzenleyici cisimler ortaya çıkmıştır. Avlanma ve toplayıcılık ile ihtiyaçlarını gideren insanlar tarım ve hayvancılık kültürünün gelişmesiyle yeni teknik ilerlemeler yaşanmasını sağlamışlardır.

İnsanların karada, suda ve havada teknik olarak alet, cihaz, taşıt yapmaları teknik ilerlemelerin birbirini takip etmeleri şeklinde gerçekleşmiştir. Deniz üzerinde kullanılan taşıtlar, suyun kaldırma kuvvetinin fark edilmesiyle gerçekleşmiştir. Bu da bilim ile teknik arasında bir bağ olduğunu göstermektedir. Bilim geliştikçe teknik de gelişmiştir.

Teknik ilerlemeler özellikle onuncu yüzyılda ve on sekizinci yüzyılda devrim niteliğinde gerçekleşmiştir. Özellikle mekanik alanında yaşanan gelişmeler teknik aletlerin gelişmesini ve icat edilmesini hızlandırmıştır. Günümüze yakında dönemde telefon, televizyon, buzdolabı gibi teknolojik aletler insanlığın neredeyse bütün ihtiyaçlarının karşılanmasını sağlamıştır.

Günümüzde en büyük teknolojik gelişmeler bilgisayar, telefon, televizyon ve silah sanayi alanında yaşanmaktadır. Otomotiv sanayi, uçak sanayi ve gemi sanayi alanında da gelişmeler yaşanmaktadır. İletişim alanında yaşanan gelişmeler diğer teknolojik alanlarında da ilerlemesini sağlamaktadır.

Teknolojinin Gelişimi ile İlgili Kompozisyon Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

1 yorum

  1. Teknolojiye ayak uydurmak artık imkansız hale geldi. Pek çok aletin gün geçmiyor ki yeni modeli daha işlevlisi çıksın. Napacağımızı şaşırdık valla. Sonsuz bir ilerleme içerisinde teknoloji.

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.