Web sitemize hoşgeldiniz, 17 Ekim 2021

Teknoloji Eğitimi Nasıl Etkiler?

Bu yazımızda teknoloji eğitimi nasıl etkiler kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Bilim ve teknolojinin gelişmesiyle eğitim, sağlık, ulaşım başta olmak üzere sosyal hayatı ilgilendiren bütün hizmet alanları doğrudan gelişmeye başlamıştır. İnsanların hayatı kolaylaşmıştır. Rahat, ucuz, güvenli bir hayat yaşama imkanı artmıştır.

Teknolojik gelişmelerin eğitim materyalleri olarak kullanılmaya başlanmasıyla eğitim alanında da bilimsel olarak gelişmeler yaşanmıştır. Bilim ve teknoloji, eğitime adapte edilince, akıllı tahta, bilgisayar sistemleri, projeksiyon sistemleri ile birlikte daha hızlı, anlaşılır, çoklu zekaya hitap eden, öğrenci merkezli, üretim merkezli, yaratıcı fikir merkezli eğitim ortaya çıkmıştır.

Teknolojinin eğitimde kullanılması her şeyden önce bir zaman tasarrufu sağlamıştır. Zaman tasarrufu ile birlikte etkin öğrenme şekillerine zaman ayırma faaliyet ve eğitimin tam verimle gerçekleşmesi ortaya çıkmıştır.

Teknoloji çağında, öğrenci merkezli eğitimle öğrencinin doğrudan teknolojiyle buluşması ve teknolojiyi kullanamaya erken yaşlarda başlaması, gelecek için ayrıca bir yatırım olarak eğitimin nitelik ve niceliğini de yükseltmiştir.

Teknoloji yararları ve zararları olan bir olgudur. Zararlarının azaltılması, eğitimde öğretmenin elindedir. Yararlarından verimli bir şekilde istifade etmek de öğretmenin elindedir. Öğretmen rehberliğinde, öğrenci merkezli olarak geliştirilen eğitime teknoloji doğrudan fayda sağlar.

Bu bakımdan teknolojin kullanım şartları, amacı, araç olarak kabul edilmesi öğretmenin sağladığı öğretmeyle kazanıldıktan sonra, teknolojik cihazların amacına uygun, araç olarak kullanılması tam manasıyla gerçekleşmiş olur.

Bilimsel gelişmelerin alt yapısını da oluşturacak teknolojik gelişmeler, okullarda ne kadar erken kullanılmaya başlarsa o kadar iyidir. Örneğin, mikroskop, teleskop gibi cihazlar…

Teknoloji Eğitimi Nasıl Etkiler Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz