Web sitemize hoşgeldiniz, 19 Haziran 2018

Tebliğ Ne Demek

Hukuk biliminde hukukçuların kullandığı bir çok terim vardır. Bu yazımızda sizlere terimlerden birisi olan tebliğ nedir kısaca sizlere bilgi vereceğiz.

Sözlükte “duyurma, bildirme, haber verme” anlamına gelen tebliğ kelimesinin bir çok alanda benzer bir çok anlamı vardır.

Terim anlamıyla cümle içinde kullanırsak; “Ahmet, müdürlerinin tebliği ile memurluğa yükseldi.”

İslamiyet bağlamında bakacak olursak tebliğ kelimesi; taşımak, götürmek, ulaştırmak, bildirmek ve eriştirmek anlamlarına gelmektedir. İslamiyetin yayılmaya başladığı dönemlerde peygambere Allah tarafından vahiy geldiğinde peygamber bu vahiyleri Müslümanlara tebliğ etmiştir.

Hukuk alanında;

Kanunların açıklanması, uygulanması konularında ilgili bakanlıklar tarafından yapılan açıklamalardır. Bazı tebliğler, usul ya da şekil konusunda düzenlemeler içermektedir.

Kısacası; Arapça kökenli olan ve göndermek, bildirmek anlamına gelen tebliğ kelimesi yasal sonuç doğuran bir işlemdir. Kanun kapsamında hukuk ile ilgili bildirme işlemlerinin tümüne tebliğ adı verilir. Tebliğ yapıldıktan sonra ilgili kişinin durumdan haber olduğu varsayılmaktadır. Örneğin; hakkında dava açılan bir kişiye dava açıldığı evine bir belge gönderilerek bildirilir bu belgeye ve işleme de tebliğ denir.

Tebliğ Ne Demek Hukuk Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. çiçi dedi ki:

    bunu sormamıştım tebliğ nasıl yapılır diye merak etmiştim.

Yorum Yaz