Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781
TBMM’nin Olması Size Neyi İfade Ediyor - Eğitim Platformu
Web sitemize hoşgeldiniz, 06 Temmuz 2022

TBMM’nin Olması Size Neyi İfade Ediyor

Türk milleti, Türkiye Cumhuriyeti’nden önce monarşi sistemi ile yönetilen Osmanlı Devleti’nin hükümdarlığı altında yaşıyordu. Osmanlı Devleti’nde yönetme ve devletle ilgili kararları verme hakkı sadece bir kişinin elindeydi. Padişah dilediği ülkeye savaş açabiliyor, vergileri istediği gibi düzenleyebiliyor, istediği kişiyi istediği şekilde cezalandırabiliyordu. Bununla birlikte yönetim hakkı babadan oğula geçiyordu. Bu durum da yönetime kimi zaman yeteneksiz padişahların gelmesine, ülkenin karanlıklara sürüklenmesine sebep oluyordu.

Atatürk, bu durumu değiştirip Türk halkına çağdaş yönetim hakları vermek adına hayatı boyunca çabalamıştır. TBMM ise onun ortaya çıkardığı en büyük eserlerden bir tanesi olmuştur. TBMM’nin ortaya çıkması ile birlikte saltanat ortadan kaldırılmış, yönetim hakkı tek bir aileden alınarak bütün Türk insanına armağan edilmiştir. TBMM ile birlikte egemenlik, kayıtsız şartsız milletin olmuştur. İnsanlar, kendi kaderlerini bir başkasının elinden almış ve kendi kaderini kendi tayin etme hakkına sebep olmuştur. TBMM, demokratik esaslarla işleyen yenilikçi ve çağdaş bir kurumdur. Cumhuriyet yönetimlerinin en belirgin özelliği de insan odaklı, hak ve özgürlüklere önem veren yönetim biçimleri olmalarıdır.

TBMM, Türkiye’nin demokratik esaslarla yönetildiğini göstermekle birlikte aynı zamanda halkın refah seviyesinin de belirli noktalara geldiğini göstermektedir. TBMM içerisinde alınan kararları denetleyen kurumların da oluşması, herkesin hak ve özgürlüğünün sonuna kadar denetlendiğini göstermektedir. TBMM sayesinde bizler, kendimizin ve ülkemizin geleceğini belirleme hakkına sahip oluruz. Yapılan seçimlerde oy kullanarak bizi yönetmesini istediğimiz kişileri seçeriz ve bu kişiler de ülkeyi kalkındırmak adına çalışmalar yaparlar.

TBMM’nin Olması Size Neyi İfade Ediyor Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

 

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781