Web sitemize hoşgeldiniz, 16 Haziran 2021

Tatlı Sularda Yaşayan Paramesyum, Oksijen Bulunan Ortamda Normal Yaşamına Devam Ederken Oksijen Bulunmayan Ortamda Neden Bir Süre Sonra Parçalanır?

Aşağıda tatlı sularda yaşayan paramesyum oksijen bulunan ortamda normal yaşamına devam ederken oksijen bulunmayan ortamda neden bir süre sonra parçalanır kısaca olarak ele alacağız.

Paramesyum tatlı sularda yaşayan ve çoğu zaman dikdörtgen ya da terliksi bir şekilde bulunan tek hücreli bir canlı olarak protistler alemindedir. Paramesyumlar, oksijenli solunum yapmaktadır. Oksijenli solunum yapmaları enerji üretmeleri bakımından oksijene ihtiyaç duymaları şeklindedir.

Tatlı sularda yaşayan paramesyum oksijen bulunan ortamda normal yaşamına devam ederken oksijen olmayan ortamlarda bir süre sonra parçalanır. Bunun nedeni oksijenli solunum yapmaları ve mitokondri bulundurmalarına rağmen enerjisiz kalmalarıdır. Oksijenli solunumda mitokondride enerji meydana gelmektedir. Paramesyum tek hücreli bir protist olarak oksijenli solunum yapar ve oksijensiz ortamda yaşayamaz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Vaka_BANDI dedi ki:

    Yapanların ellerine sağlık ev ödevime yardımcı oldu

Yorum Yaz