Tatlı Dil Yılanı Deliğinden Çıkarır Atasözü ile İlgili Hikaye

Aşağıda tatlı dil yılanı deliğinden çıkarır atasözü ile ilgili hikaye kısaca olarak ele alacağız.

“İnsanlar iletişim kurmak zorunda olan sosyal varlıklardır. İnsanların tatlı dilli olması iletişimi kolaylaştırmaktadır. Tatlı dilli olmak bir kültür meselesidir. Ahlaki değerlere ve ilkelere bağlı olan kişiler, insanlara değer verirler. İnsanların insanlara değer vermesi, davranışlarından ve konuşmalarından belli olur.

Tatlı dil en kötü insanları bile bir şekilde yola getirir. İyiliğin başlangıcı, iyiliğin yayılması, iyiliğin öğretilmesi için tatlı dil en önemli ve en değerli yollardan ve araçlardan biridir. Tatlı dilli olmak Müslümanlar için dini bir emirdir. Tatlı dilli olmak bu nedenle doğu medeniyetlerinde çok önemsenmektedir.

Tarikat ehli olan insanlar tatlı dile önem verirler. Bunun gibi Anadolu topraklarında bulunan insanlara bu kültür aşılanmıştır. Tatlı dilli olmak en kötü insanları bile dize getirebilir. Düşmanları durdurabilir. Tatlı dil, iyiliğin yayılması için gereklidir.

Doğru yolun bulunması, doğru yolun tavsiye edilmesi, barış yolunun tercih edilmesi, adaletin yayılmasının sağlanması ancak sulhen ve tatlı dille gerçekleşebilir. En öfkeli insanlara, gözü dönmüşlere, siniri yatışmayanlara karşı tatlı dilli olmak bir mücadele azmi gerektirir, sabır gerektirir ve sabrın sonunun selamet olmasına yarar. Tatlı dilli olmak bir ahlak sahibidir.”

Şeklinde bir yazı yazmıştım, öğretmen bu yazıyı çok beğenmişti. Sınıfta sınıfın karşısında tekrar tekrar okuttu. Ben de yılmadan okudum. Arkadaşlarım alkışladı. Okulda da tatlı dilli olmayı yayma projeleri yapmaya karar verdik. Bunun için diyaloglar oluşturduk ve diyalog kartlarını okul bahçesine astık. Belli bir müddet belli kelimelerle birbirimize hitap ettik. Amacımız tatlı dili yaymak ve alışkanlık haline getirmekti.

Tatlı Dil Yılanı Deliğinden Çıkarır Atasözü ile İlgili Hikaye Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

1 yorum

  1. Tatlı dil yılanı deliğinden çıkarır atasözü çok yerinde bir söz. Hakikaten bana kızarken bile tatlı dille bu yapıldığında hiç zoruma gitmez. Tatlı ve gönül okşayıcı bir söz en zararlı kimseyi bile dostumuz yapar. Sözün insan üzerinde etkisi çok büyük çünkü.

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.