Tasavvuf Nedir Kısaca Tanımı

Bu yazımızda tasavvuf nedir kısaca tanımı kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Toplumda dinin yaşanmasını kolaylaştıran ve içselleştirilmesini sağlayan bazı değer ve yargılar bulunmaktadır. Bunlar alimlerin içtihada açık alanlarda tefsir çalışmaları yapmasıyla ortaya çıkmıştır. Dinin toplum içinde yaşanmasını kolaylaştırmak, dini yaygın hale getirmek için bazı kurumlar da kurulmuştur.

Tasavvuf, yaratıcının varlığını, birliğini, niteliğini anlamlandırma, kavrama, dini en iyi şekilde yaşama ve evrenin yaratıcının yaratma gücüyle idrak edebilme olgusudur. Tasavvuf, bizatihi dinin kendisidir. İslam’ı tam anlamıyla yaşama ve yaşatma şeklidir.

Tasavvuf, bir felsefe olarak görülse de, felsefenin akıl yürütmesine karşı çıkmış olan karşı bir tez niteliğinde doğru dinin yaşanması ve hurafelerden ayıklanması gerektiğini ortaya koyarak, dinin özünü yaşama ve içselleştirme gayesi olarak tatbik edilmektedir. Tasavvufla uğraşan alimlere mutasavvıf denir.

1 yorum

  1. Din kültürü dersi ödevim olan tasavvuf nedir sorusunu ancak bu yazıdaki bilgiler ile tam ve yeterli bilgiler ile cevaplayabildim. Muhteşem bir yazı ve muhteşem bir sitesiniz.

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.