Web sitemize hoşgeldiniz, 22 Ekim 2021

Tarımsal Laboratuvar Bölümü Nedir Tanıtımı

 

Üniversite sınavlarına hazırlanan ve Tarımsal Laboratuvar bölümünü seçmeyi düşünen adaylara bu meslek hakkında bilgileri, puanlarını ve mesleğin geleceği hakkında bilgileri derledik. İşte Tarımsal Laboratuvar Bölümü –  Mesleği hakkında bilgiler :

Tarımsal Laboratuvar Bölümü Tanıtımı:

Bu programın amacı: ziraat alanında yeterli düzeyde bilgi seviyesine ulaşmış ve ekonominin ihtiyaç duyduğu mühendis ve üretici çiftçi arasındaki eleman ihtiyacını karşılamaktır. Bu bölümde ve tarım alanında laboratuvar çalışmaları yaparak elemanlar yetiştirilir.

Programın Amacı: Tarımsal laboratuvar programının amacı tarımla ilgili laboratuvarlarda çalışacak elemanları yetiştirmektir.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler: Tarımsal laboratuvar programında matematik, istatistik, kimya, bitki besleme ve fizyolojisi, toprak bilgisi laboratuvar malzemeleri ve ölçüm bilgisi, su, toprak, bitki gübre ve gübre ürünleri, gıda ürünlerinin analizleri ile ilgili dersler okutulmakta ve uygulamalar yaptırılmaktadır.

Gereken Nitelikler: Tarımsal laboratuvar programında okumak isteyenlerin fen bilimlerine özellikle biyoloji ve kimyaya ilgili ve bu konularda başarılı, görme duyumu keskin, ayrıntıyı fark edebilen dikkatli ve sabırlı kimseler olmaları gerekir.

Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler: Tarımsal laboratuvar programını bitirenlere “Tarımsal Laboratuvar Teknikeri” ünvanı verilir. Tarımsal laboratuvar teknikeri ziraat mühendislerinin yardımcısı olup resmi ve özel tarım işletmelerinde toprak, su, gıda maddeleri ve yerleri bileşiminde bulunan mineralleri, zararlı maddeleri vb. belirler ve ilgilenip rapor eder.

Çalışma Alanları: Tarımsal laboratuvar teknikerleri devlete ve özel sektöre ait çiftliklerde, tarım ilaçları üreten fabrikalarda iş bulabilirler. Tarımsal laboratuvar alanında yükseköğretim görmüş eleman sayısı çok az olduğundan mezunların iş bulma sorunu olmayacağı söylenebilir.

Tarımsal Laboratuvar Nedir, Tarımsal Laboratuvar Ne İş Yapar, Tarımsal Laboratuvar Maaşları, Tarımsal Laboratuvar İş İmkanları, Tarımsal Laboratuvar İş Çalışma Alanları, Tarımsal Laboratuvar Mesleği Hakkında Bilgiler, Tarımsal Laboratuvar Bölümünün Geleceği, Tarımsal Laboratuvar Bölümünü Seçecek Olanlarda Nasıl Özellikler Olmalı, Tarımsal Laboratuvar Bölümü Tercih Edilir mi, Tarımsal Laboratuvar Tanıtımı, Tarımsal Laboratuvar Kazanç Durumu ve İş Olanakları, Meslek Rehberi, Tarımsal Laboratuvar Mezunları Ne İş Yaparlar , Tarımsal Laboratuvar Mezun Olduktan Sonra İş İmkanı Nerede Çalışırlar, Tarımsal Laboratuvar İş Bulma Durumu

> Tarımsal Laboratuvar Bölümü Hakkında Sorularınızı ve Yorumlarınızı Aşağıdan Anında Yazabilirsiniz

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Aslı dedi ki:

    Merhaba , ben tarim meslek lisesi laboratuvar teknisyenliği bölümünde okuyorum . Lise bitince nerelerde çalışabilirim?

    1. Furkan dedi ki:

      Bayanlar için pek imkan yok ama kadrolu devlet dairelerinde kamuda çalışabilirsin üniversite okuma şartıyla.

Yorum Yaz