Web sitemize hoşgeldiniz, 05 Aralık 2021

Tarımın Türkiye Ekonomisindeki Yeri Ve Önemi

Bu yazımızda tarımın Türkiye ekonomisindeki yeri ve önemi kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Tarım kültürü Anadolu üzerinde uzun yıllardır var olan bir kültür. Anadolu coğrafyası tarıma elverişli topraklardan oluşur. Bozkır, maki ve orman bitki örtüsünün ana sınıflandırmasıdır. Tarım nüfusu, Türkiye’de çok fazladır.

Anadolu üzerinde yapılan ekonomik faaliyetler, hayvancılık, sanayicilik ve ticaret tarım merkezli oluşmaktadır. Tarımın hammadde olarak kullanılması hem tarım endüstrisini hem de sanayi endüstrisini önemli ölçüde etkilemektedir.

Tarıma dayalı nüfusun fazla olması, nüfusun artması, tarıma elverişli alanların bulunması ve tarım arazilerinin artışı tarımı ekonomide en değerli bir parametre, dinamik kılmaktadır.

Tarımın Türkiye ekonomisindeki etkisi şu şekildedir:

*Nüfusun 1/3’ü tarım kaynaklarından geçinmektedir.

*Çalışan her 4 kişiden 1’i tarımla meşgul olmaktadır.

*Türkiye tarım üretiminden elde edilen gelir son verilere göre 62 Milyar Dolar’dır.

*Türkiye’de tarım hammadde olarak kullanılmakta ve endüstriyel üretimin kaynağını oluşturmaktadır.

*Tarımda ithalat ve ihracat gerçekleşmektedir.

*İhracat 15 Milyar Dolar ve bütçenin %13.2’sini oluşturmaktadır.

Türkiye’de tarım gün geçtikçe artış göstermektedir. Bilim ve teknolojinin gelişmesiyle makineleşme artışı, vergi sistemlerinin teşvik paketleriyle desteklenmesi ve tarım tesislerinin geliştirilip, çiftçinin haklarının korunması tarımı iyileştirerek geliştirmektedir.

Türkiye’nin nihai hedeflerinde tarım endüstrisinin ekonomik geliri 150 Milyar Dolar olarak belirlenmiştir. Tarımda ihracatının 30 Milyar Dolar’a çıkması hedeflenmektedir. Böylelikle tarıma dayalı sanayinin de gelişmesiyle kalkınma ve ekonomik istikrar sağlanmak istenmektedir.

Türkiye’de tarım cumhuriyet tarihinde gelişerek varlığını sürdürmektedir. Her geçen gün tarıma olan yatırım artmakta ve gelir düzeyi daha da fazlalaşmaktadır.

Tarımın Türkiye Ekonomisindeki Yeri Ve Önemi Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Noob dedi ki:

  Amaçsızlık

 2. Mete dedi ki:

  ödevim hemen bitti beğendim tarımın ülkemiz açısından önemi kısa özet olmuş süpersiniz. bu arada okulun en çalışkanı benim, tembellere kapak olsun :)

 3. Emirhan dedi ki:

  Sağol çok yardımcı oldun

 4. Hehehheheh dedi ki:

  Ya git tüm bunlar cok kotudur buraya bakmayin zararlidir ogrenmenizi engeller

 5. Gülnur dedi ki:

  Sınava çalışırken bu yazınıza da göz gezdirmiştim. Bu yazınız sayesinde tarımın ülke ekonomisine katkısı sorusunu cevapladım ve 10 tam puanı aldım :) Başarılarınızın devamını dilerim.

  1. faruk dedi ki:

   çok teşekkür ederim

Yorum Yaz