Web sitemize hoşgeldiniz, 17 Nisan 2021

Tarımın Başlamasıyla İnsan Hayatında Ne Gibi Değişiklikler Yaşanmıştır?

Bu yazımızda tarımın başlamasıyla insan hayatında ne gibi değişiklikler yaşanmıştır kısaca olarak bilgi aktaracağız.

İnsanların yerleşik hayata geçmesinde tarım etkili olmuştur. Çünkü tarım toprağa bağlı kalarak yaşamaya neden olur. Toprağa bağlı kalmak yaşanılan yerin terk edilememesi anlamına gelmektedir. İnsanların tarımla uğraşmaya başlaması, hayvancılığın da ahır hayvancılığı şeklinde yapılmasına neden olmuştur.

Tarımla birlikte yerleşik hayata geçen insanlar, ahır ve kümes hayvancılığı geliştirmişlerdir. Çarşı ve pazar kurarak, han ve hamamlar yapmışlardır. Kalıcı mimari eserler ortaya koyarak yerleşim alanları ebedi yurt edinmişlerdir. Bu nedenle yerleşim yeri edindikleri yerlerde coğrafik özelliklerin uygun olmasına dikkat etmişlerdir. İklim, bitki örtüsü gibi özelliklerin elverişli olmasının yanında, yer altı ve yer üstü kaynaklara da yakın olması önemlidir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. doğuş dedi ki:

    tarım insanların yerleşik hayata gecmesinde etkili olmuştur. bunlarla beraber tarım aletleride kullanılmıştır. ticaret işleri kolaylaşmıstır.

  2. buket dedi ki:

    Tarımın başlamasıyla insan hayatında büyük değişiklikler yaşanmıştır. Öncelikle yerleşik hayata geçmişlerdir. Ticaret gibi iş kolları gelişmiştir. Han, hamam ve kervansaray gibi yerler açılmıştır. Saban gibi tarımsal aletler kullanılmıştır.

Yorum Yaz