Web sitemize hoşgeldiniz, 22 Ocak 2021

Tarım Nedir? Kısaca

Tarım Nedir? Kısaca

Toprağın ekilmesi ve işlenmesi yoluyla topraktan faydalanma işlerinin tümüne tarım denir.

Ülkemizdeki toprakların önemli bir kısmı tarım yapmaya elverişlidir. İklimin ılıman, yeryüzü şekillerinin sade ve su kaynaklarının fazla olduğu yerler tarımsal faaliyetler için daha uygundur.
Tarım ürünlerinin yetişme koşulları ve özellikleri farklılık göstermektedir. Bu nedenle ülkemizin çeşitli yerlerinde birbirinden farklı tarım ürünleri yetiştirilmektedir.

Tarım ürünlerinin olgunlaşma süresi sıcaklığa bağlı olarak değişmektedir. Örneğin; aynı anda Konya ve Ağrı’da ekimi yapılan buğday, iklim özelliklerinden dolayı Konya’da daha önce olgunlaşır ve hasat edilir. Elma, susam, antepfıstığı, fındık, patates, domates, mercimek, tütün, karpuz, incir ve muz gibi ürünler iklimin, su kaynaklarının ve toprağın uygun olduğu yerlerde yetiştirilir. Tarımsal üretim yapan ve geçimini tarımla sağlayan kişilere çiftçi denir. Çiftçiler tarafından yetiştirilen tarım ürünleri market, manav ve pazar aracılığıyla bizlere ulaştırılır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. hasret dedi ki:

    gerçekten özenle hazırlanmış kankiler, Tarım Nedir? Kısaca hemen yazdım, Gümüşhane okulları arasından birinciyim, bu arada kıskanmayın.

Yorum Yaz