Web sitemize hoşgeldiniz, 27 Kasım 2020

Tarihteki Önemli Ticaret Yolları Hangileridir? Araştırınız.

Aşağıda tarihteki önemli ticaret yolları hangileridir araştırınız kısaca olarak ele alacağız.

Tarihte birçok uygarlık ve medeniyet kurulmuştur. Bu uygarlıklar sürekli olarak birbiriyle etkileşim içinde olmuştur. Siyasi, sosyal, kültürel, ticari olarak kurdukları ilişkiler önemli ticari yolların ortaya çıkmasına neden olmuştur. Özellikle kara sınırları bulunan Asya ve Avrupa toprakları üzerinde bazı şehir merkezlerini ve uygarlıkları birbirine bağlayan yollar oluşturulmuştur.

Tarihteki önemli ticaret yolları şu şekildedir:

Kral Yolu

Tarihte kurulan ilk ticari yollardan biridir. Lidyalılar zamanında kurulan bir ticaret yoludur. Ege topraklarından başlayarak Akdeniz coğrafyası üzerinden Asya kıtasının Çin’e kadar olan topraklarına doğru gitmektedir. Anadolu sathını güney kısmından dolaşarak kuzeye doğru Çin topraklarına kadar devam eden bir ticari yoldur. M.Ö. yıllarda önemli yerleşim merkezlerini ve ticari merkezlerini birbirine bağlayan bir ticaret yolu olmuştur.

İpek Yolu

En fazla ipek ticaretinin yapıldığı yol olarak bu ismi almıştır. Günümüzden beş yüz yıl kadar önce altın çağını yaşayan bir ticari yol olmuştur. Karadeniz coğrafyası üzerinden Çin topraklarına kadar giden bir yolu oluşturmaktadır. Böylece İstanbul çıkışlı ve merkezli olarak Avrupa ve Asya topraklarını birbirine bağlamaktadır. İstanbul’un fethinden sonra Osmanlı Devleti’nin hakimiyetine geçmiştir.

Baharat Yolu

Tarihteki en önemli ticari yollardan biridir. Anadolu sathının Akdeniz coğrafyası üzerinden Çin’e kadar uzanan yollarını kapsamaktadır. En fazla baharat ticareti yapıldığı için bu ismi almıştır. Akdeniz’deki en önemli ticaret yoludur. Mısır’ın fethiyle birlikte Osmanlı Devleti hakimiyetine geçmiştir.

Tarihteki Önemli Ticaret Yolları Hangileridir Araştırınız Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Mustafa dedi ki:

  Diğer ticaret yolarını araştırınz daha fazla olması gerek çok kotüsünüz abicim

 2. BTS(ARMY) Ayşegül dedi ki:

  Sağ olun teşekkürler.

 3. nesrin dedi ki:

  Tarihteki önemli ticaret yolları hakkında bilgi Çok az yazmışsınız Bu uygulamayı çok beğendim sizin sayenizde artı aldım.

 4. dilek dedi ki:

  Tarihteki önemli ticaret yolları Baharat ve İpek Yollarıdır. Bu yollar hala daha ticari etkinliğini sürdürüyor. O zamanlar da da bu yolları ele geçirmek için bütün devletler savaşmıştır.

  1. Ece dedi ki:

   Aslında 8 yol vardır ama bunlar dan 4 u önemlidir baharat,ipek, kral ve hint yolu .

Yorum Yaz