Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781
Tarihte Demokrasi Uygulamasına Giden İlk Adımlar - Eğitim Platformu
Web sitemize hoşgeldiniz, 05 Temmuz 2022

Tarihte Demokrasi Uygulamasına Giden İlk Adımlar

Demokrasi kavramı dünya üzerinde son 1-2. yüzyıldır şekillenmeyi başarabilmiş bir kavramdır. Demokrasi döneminden öncesinde neredeyse tüm dünya devletleri monarşi sistemi ile yönetilen devletlerdi. Monarşi yönetim sistemi altında halkın yönetimde hiç bir sözü olmamakla birlikte yöneticilerin onlar için aldığı kararların bedellerini ödemek zorundaydı. Bu sebepten dolayı kimi zaman kralların kişisel hırsları sebebiyle ortaya çıkan savaşlarda binlerce kişi hayatını kaybediyor, kimi zaman da kralın lükslerini sağlayabilmek adına halk ağır vergiler altında eziliyordu.

Demokratik uygulamanın ilk örnekleri Antik Yunan kentlerinde görülür. Bu şehir devletleri, belirli kriterleri taşıyan kişilerden oluşturdukları meclislerde yönetimle ilgili kararlar alırlardı. Bunun haricinde ilk demokratik uygulama 13. yüzyıl İngiltere’sinde görülmektedir. İngiliz kralı, imzaladığı Magna Carta anlaşmasıyla kendi gücünün üstünde bazı yasaların olduğunu kabul etmiş olsa da bu konu uygulamada pekte aynı olmamış, kral yine de çok geniş bir hüküm gücüne sahip olmuştur.

Dünyada ikinci örnek ise 1774 Amerikan Bağımsızlık Bildirgesi ile ortaya çıkmıştır. Amerikalılar bu tarihte artık İngiltere ile tüm bağlarını kopardıklarını ve kendi kendini yönetecek olan demokratik bir devlet kurduklarını tüm dünyaya duyurmuşlardı.

Bugünkü demokrasi anlayışına en büyük katkıları sağlayan adım ise 1789 Fransız Devrimi olmuştur. Bu devrimde halkın ezilen kısmı ilk defa bir araya gelerek kralın sarayına saldırmış, dökülen kanlar sayesinde kral tahtından indirilerek monarşi sisteminin yerine demokratik cumhuriyet sistemi getirilmiştir. Fransız Devrimi, başta Avrupa ülkeleri olmak üzere birçok dünya ülkesini etkileyen bir devrim olmuştur ve dünyanın birçok yerinin demokratikleşmesini sağlamıştır.

Tarihte Demokrasi Uygulamasına Giden İlk Adımlar Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781