Tarihte Bilinen Kurulan İlk Türk Devleti Nedir Hakkında Bilgi

Bu yazımızda tarihte bilinen kurulan ilk türk devleti nedir hakkında bilgi kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Türkler tarih boyunca neredeyse kesintisiz birçok devlet kurmuşlardır. Türklerin siyasi, idari, iktisadi ve askeri, hukuki anlayışları devletlerinin payidar olmasını dağlamıştır. Türkler İslam’dan önce de İslam’dan sonra da büyük devletler kurmuşlardır.

Türklerin askeri başarısı ve adalet anlayışları büyük devletler kurarak, geniş coğrafyalara hükmetmelerini sağlamıştır. Özellikle İslam’dan sonra daha köklü devletler kurulmuştur. Osmanlı Devleti en uzun süre devam eden Türk devletlerindendir.

Tarihte bilinen kurulan ilk Türk devleti ise Orta Asya coğrafyasında kurulan Asya Hun Devleti’dir. Asya Hun Devleti’nin kuruluşu M.Ö. 300 ya da M. Ö. 200 yıllarına denk gelmektedir. Devletin başında uzun süre Teoman isimli bir hükümdar bulunmuştur.

Teoman’dan sonra yerine oğlu Mete Han geçmiştir. Mete Han zamanında ülke sınırları ve gücü en parlak dönemini yaşamıştır. Askeri nizam oluşturulmuştur. Askeriyede onluk sistem kurulmuştur. Ordu düzenli olarak M. Ö. 209 yılında kurulmuştur. Bu nedenle TSK’nın armasında M. Ö. 209 yazmaktadır.

Mete Han’dan sonra devlet Çinliler ile olan mücadelesinde bölünmeye uğramıştır. İdari olarak gerçekleşen bölünmede Doğu ve Batı toprakları ayrılmıştır. Doğu Hunları da Kuzey ve Güney olmak üzere ikiye ayrılınca Çinlilerin hışmına uğrayıp yıkılmıştır.

Tarihte birçok Türk devleti taht kavgaları ya da ülkenin kardeşler arasında bölünmesi ile oluşturulan devlet sistemleri nedeniyle yıkılmıştır. Türkler askeri olarak hep üstün ve güçlü konumda olmuştur.

Tarihte Bilinen Kurulan İlk Türk Devleti Nedir Hakkında Bilgi Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

1 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.