Web sitemize hoşgeldiniz, 22 Haziran 2018

Tarih Nedir Ne İşe Yarar

Günümüzde bir çok bilim dalı vardır ve bu bilim dalları insanların yapısı, yaşayışları, geçmişi, ırkları ve diğer canlılar hakkında bilgileri insanlığa kazandırır. Bu yazımızda sizlere tarih nedir neyi inceler konusunda bilgi vereceğiz.

İnsanların ya da milletlerin geçmişte yaşamış olduğu olayları yer ve zaman bildirerek sebep-sonuç ilişkisi içinde, kanıtlar sunarak inceleyen ve kesin, net bilgiler ortaya koyan bilim dalına tarih adı verilir.

Tarih bilimi aslında bir çok işe yarar; insanlık ve insanlık geçmişi açısından oldukça önemlidir. Tarih bilimi sayesinde milletler ya da milletleri meydana getiren insanlar geçmişlerindeki siyasi, sosyal, ekonomik, dini gibi bir çok konu ve gelişmeler hakkında bilgi sahibi olurlar. Tarih, ortaya koyduğu bilgileri kanıtlarla ortaya koyduğundan dolayı tarihi bilgiler kesin ve güvenilir bilgilerdir ancak o bilginin aksi çıkarılıp ve o düşünce belgelerle kanıtlandığında bu düşünce çürütülebilir.

İnsanlar tarih sayesinde geçmişlerini öğrenirler ve geçmişlerinden ders alarak geleceklerini şekillendirirler. Böylece geçmişteki hataları tekrar yapmamaya ve böylece de geçmişteki olayların tekrarlanmamasına ortam hazırlarlar.

Tarih Bölümü Nedir Ne İş Yapar Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz