Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781
Tarih Dersine Nasıl Çalışılmalı - Eğitim Platformu
Web sitemize hoşgeldiniz, 18 Ağustos 2022

Tarih Dersine Nasıl Çalışılmalı

Tarih dersine nasıl çalışılır yöntemler öneriler, tarih dersine nasıl çalışılmalı

TARİH DERSİNİN İÇERİĞİ

Tarih, geçmişte yaşanmış olayları sebep sonuç ilişkisine göre inceleyerek belgeleyen bir bilim dalıdır. Tarihin amacı bugün ile dün arasında köprü kurmak; bugünün olaylarını dünün ışığı altında yorumlamaktır. Tarih doğa bilimlerinden olmadığı için deney ve gözlemden uzaktır. Belgelenen olaylar kronolojik sıraya göre incelenir.

TARİH DERSİNE AİT SORULARIN ÖZELLİKLERİ

İlk soru kalıbı paragraf sorularıdır. Bu sorularda sorunun cevabı paragrafın içinde gizlidir. Paragrafı dikkatlice okuyarak sorunun cevabını doğru yorumlamak gerekir.

İkinci soru kalıbı öncüllü sorulardır. Bu sorularda güçlü çeldiriciler bulunur. Bu tarz sorular öğrencinin bilgiyi analiz edebilme, öncülden sonuca ulaşabilme yeteneğini ölçer.

Sonuncu soru kalıbı ise bilgi sorularıdır. Bu sorular ise öğrencinin doğrudan doğruya bilgisini ölçer.

TARİH DERSİNE ÇALIŞMA 

A) Derste 

Tüm dersler de olduğu gibi bu ders de ders zamanında öğretmeni dikkatlice dinleyerek öğrenilir. Derse gitmeden önce ön hazırlık yapmak ders esnasında anlatılanların anlaşılması için kolaylık sağlar. Aynı zamanda öğrenci öğretmeni ile soru cevap tekniğini kullanarak derse aktif bir şekilde katılmalıdır.

B) Bireysel Çalışmalarda 

Tarih dersi sözel bir ders olduğu için çalışılan konu çok çabuk unutulabilir. Bu nedenle derste öğrenilen konuların sık sık tekrar edilmesi gerekmektedir. Ayrıca kronolojik bilgilerin akılda kalabilmesi için basit tablolar oluşturulabilir. Olaylar arasındaki sebep sonuç ilişkisi kurulmaya çalışılmalı, tüm derslerde olduğu gibi bu derste de ezbercilikten kaçınılmalıdır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781