Tarih Dersine Nasıl Çalışılır

Tarih dersi nasıl çalışılır ? Tarih, sosyal bilgiler alanına girmektedir. Öğrenimi çok kolaydır lakin unutmamak gereklidir. Tarihi çalışmak için her derste olduğu gibi onu sevmelisiniz. Geçmişi öğrenmek istemi ve gelecekle geçmişi aynı çizgiye getirebilen kişi, tarihi seviyordur. Tarih için iyi bir hafızaya sahip olmalısınız çünkü sadece Osmanlı tarihinde bile 50’den fazla anlaşma ve savaş bilgisi bulunmaktadır. Bunların hafıza da tutulması önemlidir.

tarihdersi

Tarihte her şey bellidir, değişebilme şansı düşüktür. Bu sebeple belirli konularda ortak noktayı bulmanız gerekmektedir. Ekonomi için devletler savaş haline girebilir veya Fransız İhtilali sayesinde milliyetçilik akımı başlamış ve çoğu milliyetler bağlı olduğu devlete isyan başlatmıştır diyebiliriz. Tarih dersini çalışırken kesinlikle boşa okuma yapmamalısınız. Okuduğunuzu anlamalı ve küçük notlar alabilirsiniz. Genellikle tarihte ilk ve son çok önemlidir.

İlk ve sonun önemi nedir diye soracaklar için kısaca izah edelim. Herhangi bir devletin kuruluşu ve kim tarafından, ne şekilde yok edildiği sorulur. Ortalarda o devlete ait evrensel bir sır yoksa genellikle soru gelmemektedir. Kronoloji bilimi ile tarih eş güdümlü çalışır bu sebeple kronolojiden yardım alabilir ve tarih sıralaması ile daha kolay bir şekilde olayları anlayabilirsiniz. Sınav öncesi sadece çalışmalarınızdaki kısa notları bile okusanız ortalama değerlere sahip notlara kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Her dersin kendine ait terimleri mevcuttur. Tarihte de bu terimleri öğrenmeli ve asla şaşırmamalısınız. Rönesans ile reform arasındaki farkı bildiğiniz sürece bir adım öndesiniz.

derszamani.net

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.