Web sitemize hoşgeldiniz, 04 Aralık 2020

Tarih Değiştirme Çizgisi Nedir

Tarih Değiştirme Çizgisi Nedir, Tarih Değiştirme Çizgisi Nereden Geçer, Tarih Değiştirme Çizgisi Ne Demektir

Tarih Değiştirme Çizgisi, uluslararasi gün çizgisi olarak da bilinir, Güney Kutbu ile Kuzey Kutbu arasında uzanan ve bir takvim gününden bir sonrakine geçişi belirleyen sanal çizgi. Büyük bölümü 180. meridyeni izler, ama Sibirya’yı bölmemek için önce Bering Boğazı boyunca doğuya, daha sonra da Aleut Adaları ve Alaska’yı kapsayacak biçimde batıya, Ekvator’un güneyinde de bazı ada gruplarının Yeni Zelanda ile aynı günde olmalarını sağlamak üzere gene do­ğuya doğru sapar.

Tarih Değiştirme Çizgisi, uluslararası ölçekte kullanılan ve yerel öğle zamanını yaklaşık olarak Güneş’in yerel boylam meridyeninin karşısında bulunduğu ana gelecek biçimde düzenleyen zaman gösterme sistemlerine dayalı olarak belirlenmiştir (bak. standart zaman). Yer’in çevresinde dolaşan bir yol­cu, yeni bir zaman kuşağına girdiğinde yanında taşıdığı saati bir saat ileriye ya da geriye ayarlar ve saati gece yarısını göster­diğinde de takvimini bir gün ileriye alırsa, başlangıç noktasına döndüğünde orada ka­lan bir kişininki ile kendi takvimi arasında bir günlük farkın bulunduğunu saptar. Gün değişimi çizgisi gerekli zaman ayarlamaları yapmak için standart bir başvuru ölçeğidir; bu çizgiyi doğuya doğru geçen bir yolcu takvimini bir gün geriye,.batıya doğru geçen ise bir gün ileriye alır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Anonim dedi ki:

  Olüm okadar yazmışsın çevabı koymamışsın

 2. lal dedi ki:

  hiç bir şey anlamadım biraz daha bilgi olması lazım çok eksik ve anlamsız

  1. mehmet dedi ki:

   Anlayamamak Senin sorunun. gayet anlaşılır iyi dinle dersi o zaman.

   1. Truthburies dedi ki:

    Çok yetersiz açıkçası öğrenciler dışında derse girmeyip hazırlanan da var.Ne kadar da dar bir düşünce yapısına sahipsiniz.Sadece muhalefet olmak için 1 dakika bile düşünmeden yapılmış bir yorum olarak algılıyorum.

   2. Ezgi dedi ki:

    Mehmet bey bir ogretmen sinifta bir konuyu anlatinca parmak kaldirip hocam ben bu konuyu anlamadim. Yeterince acik gelmedi diyen bir ogrenciye kalkipta ben gaget net ve anlasiĺir anlattim. Anlamadiysan bu senin sorunun beni ilgilendirmez deme gibi bir hakka sahip degildir. Bu kadar basit dusundugunuze gore cocuk oldugunuzu dusundum. O yuzden size hitaben bu sekildeki bir ornekle acikladim. Iyi gunler

    1. Fenasi dedi ki:

     Haklısınız ezgi hanım

   3. Obama dedi ki:

    Mehmet boş yapma

 3. Hacer dedi ki:

  güzel ama bu bilgiler yeterli değil .

 4. serdar dedi ki:

  çok güzelmiş

Yorum Yaz