Web sitemize hoşgeldiniz, 13 Nisan 2021

Tarih Bilimini Niçin Öğrenmeliyiz?

Bu yazımızda tarih bilimini niçin öğrenmeliyiz kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Tarih, olayların sebep ve sonuçlarıyla ele alınması ve bilgi ve belgelerle aktarılmasıdır. Tarih, geçmişte yalanan olayların bir şekilde geleceğe yön vermesinde ders niteliği taşıyan bir bilim olarak sosyal bilimler alanında bulunmaktadır. Tarih disiplininde en önemli unsur kaynakların doğru bir şekilde değerlendirilmesi ve tarafsızlıkla ele alınmasıdır.

Tarihte bir olayın ele alınışın, o olayın yaşandığı çağın iyi bilinmesi ve dönemin şartlarının iyi değerlendirilmesiyle mümkündür. Çünkü zaman bir süreklilik içinde akar. Bu süreklilik içinde devamlı bir yenilenme bulunmaktadır. Tarihi değerlendirmelerin bunun gerisinde kalması düşünülemez. Zaman dilimi olarak her an bir önceki andan daha ileride ve daha gelişmiş şartlara sahip olabilir. Bu durumların iyi değerlendirilmesi geçmişten ders alarak geleceğe yön verilmesi için tarih öğrenilmelidir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. özlem dedi ki:

    Tarih bilimini öğrenmek her ulusun vatandaşın görevidir. Bu tarihten ders çıkarıp insanlar hayatına ülkesine şekil vermelidir. Çünkü tarih elbette tekerrür eder. Geçmişten ders çıkarılırsa hata yapılmaz.

Yorum Yaz