Web sitemize hoşgeldiniz, 27 Ocak 2022

Tanzimat Fermanı’nın Padişahın İsteği İle İlan Edilmesi Ne Anlama Gelmektedir?

Bu yazımızda Tanzimat Fermanı’nın padişahın isteği ile ilan edilmesi ne anlama gelmektedir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Tanzimat Fermanı, Osmanlı’da modernleşme hareketlerinin son merhalesini oluşturan ve Devlet tebaasına önemli haklar kazandıran bir fermandır. Tanzimat Fermanı, düzenlemeler demektir. Sosyal, siyasal, ekonomik birçok alanda düzenlemeler içerir ve azınlıkların tahakkümünü konu alır.

 

Osmanlı Padişahları aynı zamanda halife oldukları için, böyle bir fermanda isteklerinin bulunması ve onların öncülüğünde azınlıklara ya da gayrimüslimlere haklar tanınması İslam siyaseti açısından oldukça önemlidir.

İslam’ı temsil eden en baş mevki tarafından istenilen ferman o makamın bu fermanı onayladığı ve makamın izni ve kontrolü doğrultusunda yeniliklerin gerçekleştiği intibahıyla bir otorite oluşturur. Bu nedenle Tanzimat Fermanı’nın padişah isteği ile ilan edilmesi siyasi açıdan önemlidir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. fatma dedi ki:

    çok güzel valla çok güzel hemde muhteşem türk devletlerinde yönetim şekli ve egemenlik anlayışındaki değişimler için bakmıştım.

Yorum Yaz