Web sitemize hoşgeldiniz, 08 Aralık 2021

Tanzimat Fermanını Toplumun Hangi Kesimi İstemiştir Neden

Tanzimat fermanını toplumun hangi kesimi niçin istemiştir hakkında bilgi kısaca, Tanzimat fermanını toplumun hangi kesimi istemiştir neden?

Gittikçe daha da zayıflamakta olan Osmanlı’nın ne batıda ne de doğuda imajı kalmamıştı. Askerler ve halk sürekli ayaklanıyordu. Halk, asker ve padişah; yani hiç kimse bu durumdan memnun değildi. Bu sebeple bir takım yenilikler yapılması gerekiyordu. Bir dizi yasa çıkartılırsa işe yarayacağı düşünüldüğünden vakit kaybetmeden Tanzimat Fermanı ile ilgili çalışmalara girişildi.

Bu fermanı en çok isteyen kesim halktır. Halk cephesinin demokratik haklara sahip olması, vergi adaletinin sağlanması ve halka güvence verilmesi devleti bu kötü gidişattan kurtarabilirdi. Böylece hem isyanların bitmesi hem de batı ve doğuda imajın geri kazanılması sağlanacaktı.

Can, mal, namus güvenliğinin devlet güvencesi altına alınması fermanın ilk maddelerindendi. Yargılamanın açık olacağı, vergilendirmenin adil olacağı, rüşvete son verileceği, miras haklarının tanınacağı sözleri de verilmişti. Ayrıca erkeklerin dört yıl mecburi askerlik  yapması koşulu getirilmişti.

Tanzimat’tan önce ise insanlar birbirini korkmadan öldürüyordu. Böylece ne can ne mal güvenliği söz konusu olabiliyordu. Asker istediği malı halktan alabiliyordu. El koyduğunu söylüyordu. Kaçırmalar diz boyuydu. Askerlikte kesin bir süre bulunmadığından ihtiyaç olması halinde ömrünün sonuna kadar asker yapılan insanlar mevcuttu. Vergiler adil olarak toplanmadığından kimi zaman zenginden az fakirden çok vergi alınıyordu ve bu durum büyük şikayetlere neden oluyordu.

Tanzimat Fermanını Toplumun Hangi Kesimi İstemiştir Neden Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz