Tanzimat Fermanı Ne Zaman İlan Edildi

Osmanlı Devletinde Önemli Bir Olay Olan Tanzimat Fermanı Ne Zaman İlan Edildi

Sultan Abdülmecit’in emri ile Koca Mustafa Reşit Paşa tarafından Gülhane Parkı’nda okunan Tanzimat Fermanı 3 Kasım 1839 tarihinde ilan edilmiştir.

Tanzimat Fermanı, reformlar,düzenlemeler anlamına gelmektedir. Yani Tanzimat Fermanı ile bir çeşit reform yapılmış ve Osmanlı için bir modernleşme dönemine adım atılmıştır. Tanzimat Fermanı’nın çıkarılmasında ve modernleşme hareketlerinin başlamasında ileri gelen kişiler 1839-1855 yılları arasında Mustafa Reşit Paşa, 1850’lerden 1871’e kadar Mehmet Emin Ali Paşa ve Keçecizade Mustafa Paşa’dır. Fuat Paşa 1868’de, Ali Paşa 1871’de hayatını kaybettikten sonra bu yenilenme süreci sekmeye uğramış ve karışıklıklar baş göstermiştir.

1876 yılında II.Abdülhamit’in tahta çıkması ve ardından Meşrutiyet’in ilan edilmesi ile Tanzimat Dönemi sona ermiş kabul edilir.Ancak Tanzimat Dönemi’nden sonra da yenileşme hareketleri devam ettiği için Omanlı Reformu’nun 1922’de Osmanlı’nın yıkılışına kadar sürdüğü söylenebilir.

Tanzimat Fermanı Hangi Tarihte İlan Edildi bilgisi

2 yorum

  1. ödevim hemen bitti beğendim tanzimat fermanı ne zaman ilan edildi kısa özet olmuş süpersiniz. bu arada okulun en çalışkanı benim, tembellere kapak olsun :)

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.