Web sitemize hoşgeldiniz, 25 Kasım 2020

Tanzimat Fermanı Kaç Yılında İlan Edildi

Tanzimat Fermanı Kaç Yılında İlan Edildi, Tanzimat Fermanı Ne Zaman İlan Edilmiştir

Türk tarihinde demokratikleşmenin ilk basamaklarından biri olan Tanzimat Fermanı 3 Kasım 1839’da Gülhane Parkı’nda okunarak ilan edilmiştir.

Hariciye Nazırı Koca Mustafa Reşit Paşa’nın okuduğu  ferman, Gülhane Parkı’nda okunması sebebi ile Gülhane Hatt-ı Şerif’i olarak ve ayrıca Tanzimat-ı Hayriye olarak da literatürde karşımıza çıkar. Devlet kendini yenilemeye gittiğini ilan etmiştir. Tanzimat Fermanı’nın maddeleri ise şunları içermektedir:

– Osmanlı hakimiyetindeki herkesin can, mal ve namus güvenliği sağlanacak.

– Yargılanmadan kimsenin ölümüne, idamına karar verilemeyecek. (Bu madde Osmanlı’nın bir hukuk devleti olma yolundaki adımlarını yansıtır.)

– Osmanlı vatandaşlarından vergiler adil olarak tahsil edilecek.

– Erkek vatandaşlara 4 yıl askerlik mecburiyeti getirilmiştir.

– Tüm rüşvetlerin son bulması için yasak getirilmiştir.

– Özel mülkiyet kavramı oluşturulup güvence altına alınmıştır. Ayrıca kişiler özel mülkiyetlerini miras olarak da bırakabilecektir.

Bu maddelerin hepsi hayata geçirilememiştir. Ancak Osmanlı Devleti’nin demokratikleşme ve modernleşme yönünde ilerleyişi için büyük bir adım olmuştur.

Tanzimat Fermanı’nın ilanı ve I. Meşrutiyet’in ilanı arasındaki süreç (3 Kasım 1839 ve 22 Kasım 1876)  Tanzimat Dönemi olarak adlandırılmıştır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Vzgzuh dedi ki:

    Cok guzel olmus sagol

Yorum Yaz