Tam Sayı Nedir Kısaca Örnekler

Bu yazımızda tam sayı nedir kısaca örnekler kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Tam sayılar, doğal sayılar kümesine negatif sayıların da eklenmesiyle oluşur. Sayı doğrusunda sıfırın sağındaki sayılar pozitif, sıfırın solundaki sayılar negatif değer alırlar. Bu sayılar tam sayılar kümesini oluşturur. Tam sayılar Z ile gösterilir.

Z, Zahlen kelimesinden gelir. Almancada zahlen sayılar demektir. Tam sayılar, negatif ve pozitif sayılar olmak üzere ikiye ayrılır. Sıfır değeri her iki durumda da değişmediğinden bir gruba girmez. Negatif değerlerin başına -, pozitif değerlerin başına + işareti konmaktadır. Bir sayının başında + işareti yoksa o sayı da pozitiftir.

Tam sayılar kümesinde çarpma ve bölme işleminde aynı işaretli sayılar pozitif değer alırken, farklı işaretli sayılar negatif değer alır. Toplama ve çıkarmada farklı işaretli sayılarda büyük olanın işareti alınır.

Örnekler: +1, +2, -3, -4, -5, +6, +7, +8, -9…

1 yorum

  1. Artık tam sayı problemleri çözmek bu yazınızla daha kolay hale geldi. Çünkü problemleri çözmek için temel kavramları bilmem gerektiğinden dolayı bence bu kavram çok önemli ve siz de çok anlaşılır anlatmışsınız.

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.