Web sitemize hoşgeldiniz, 17 Ekim 2021

Takvim Nasıl Ortaya Çıkmıştır?

Bu yazımızda takvim nasıl ortaya çıkmıştır kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Zamanı anlamlandırma ve ölçme ihtiyacı insanların var olduğu günden bugüne kadar devam edegelmiştir. Gökyüzünü inceleyen insanlar gece ve gündüz farkları ve gökcisimlerinin periyodik hareketini fark etmişlerdir.

İlkel dönemlerde birçok şey gibi takvim de sosyal ihtiyaç gereği olarak ortaya çıkmıştır. Takvimin ortaya çıkmasında tarım kültürünün yaşanması vardır. Hasat elde etme, dikme, ekme gibi faaliyetler zamana bağlı yapılmaktadır.

Bu bakımdan zaman ölçme gelişerek devam etmiştir. Matematik ilminin gelişmesiyle takvimler, sistematik olarak gezegenimizin hareketlerine ve uydusunun hareketlerine göre şekillenmiştir.

Ay takvimi, Ay’ın Dünya etrafındaki hareketini esas almıştır. Güneş Takvimi, Dünya’nın Güneş etrafındaki hareketini esas almıştır. Böylece takvimler günlük, haftalık, aylık olarak oluşturulmuştur.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Burcugün dedi ki:

    Bana oldukça karışık gelen takvimin icadı bu yazınız sayesinde basit ve kolay oldu. Bu yazıdan bir çok kısa bilgiyi direk defterime geçirdim ve eminim ki derste çok faydası olacak. Teşekkür ederim.

Yorum Yaz