Web sitemize hoşgeldiniz, 25 Eylül 2020

Tablet Bilgisayarlar Hangi İllere Okullara Ne Zaman Verilecek

Öğrenciler 2. yarıda tabletleri alacakMilli Eğitim Bakanlığı ( MEB ), bazı illerde uygulamaya başlayacağı FATİH Projesi çerçevesinde yaklaşık 700 bin tablet bilgisayar dağıtılacak, okullar bin 496 akıllı tahtayla donatılacak. İşte Ayrıntılar :

MEB, gelecek yılın ilk yarısından itibaren okullar başladığında, ücretsiz ders kitaplarının yanında tablet bilgisayarları da vermeye başlayacak

 

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), gelecek yılın ilk yarısından itibaren okullar başladığında, ücretsiz ders kitaplarının yanında tablet bilgisayarları da vermeye başlayacak.

MEB Yenilik ve Eğitim Teknolojileri (YEĞİTEK) Genel Müdürü Dinçer Ateş, MEB Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliğinin organizasyonuyla Sakıp Sabancı Basın Merkezi’nde eğitim muhabirlerinin katılımıyla düzenlediği basın toplantısında, FATİH Projesi çalışmaları ve hedefleri hakkında bilgi verdi.

FATİH Projesi’nin bugüne kadar tamamen ulusal bütçeyle yürütüldüğünü anlatan Ateş, 15,5 milyon avroluk Avrupa Birliği IPA projesinin kabul edilmesiyle, projeye uluslararası desteğin sağlanacağını belirtti.

Ateş, IPA projesinin dışında öğrencilerin bilgi teknolojilerinden daha çok yararlanması için çeşitli uluslararası kuruluşlar tarafından desteklenen ITEC, SENnet, ICILS2013, Twinning ve Scientix gibi projelerin de yürütüldüğünü aktardı.

FATİH Projesi’nin sadece bir donanım projesi olmadığını vurgulayan Ateş, projenin geniş bant hızlı internete erişim, veri merkezi, yönetim ve içerik yazılımları, sosyal paylaşım, öğretmen eğitimi, içerik ve laboratuvar olmak üzere pek çok bileşeni bünyesinde barındıran ve gerçekleşmiş rakamlarıyla dünyanın en büyük eğitim bilişim projesi olduğunu söyledi.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının ihale sürecini yürüttüğü etkileşimli tahta alımlarında her gün Türkiye genelinde 2-3 bin dolayında etkileşimli tahtanın sınıflara kurulduğunu bildiren Ateş, 167 bin 121 sınıfın tamamına etkileşimli tahtanın yerleştirilme işlemlerinin tamamlandığını kaydetti. Ateş, bu yılın sonuna kadar ihalesi tamamlanan 347 bin 367 etkileşimli tahtanın kurulumunun tamamlanacağını bildirdi.

Ateş, son yapılan ihaleyle bir okula etkileşimli tahta kurulum bedelinin 27 bin 600 lira olarak gerçekleştiğini, bunun bugüne kadar alınan en düşük ücret olduğunu söyledi. Dünya etkileşimli tahta sektörünü tetikleyen ülkenin Türkiye olduğunu, YEĞİTEK’in de ortağı olduğu etkileşimli tahta patentinin alındığını bildiren Ateş, böylece aralarında İngiltere’nin de yer aldığı dünyanın pek çok ülkesine etkileşimli tahta satışının yapıldığını anlattı.

Ateş, bu yılın sonuna kadar 25 bin 384 çok fonksiyonlu yazıcının da okullara dağıtımının ve kurulumunun tamamlanacağını aktardı.

Okullara fiber optik geniş bant hızlı internet erişimi kurulum çalışmalarının sürdüğünü, bu yıl 10 bine yakın okulun daha internet bağlantısına kavuşmasını planladıklarını dile getiren Ateş, internetin kablolu ve kablosuz limitsiz olarak hizmet vereceğini söyledi. Ateş, “Bir bakıma fiber ağlarla ördük ülkeyi dört baştan. Dünyanın en büyük yönetilebilir ağ altyapısına sahip olacağız. Bu devasa bir proje” değerlendirmesinde bulundu.

Ateş, okullara götürülen internet altyapısı hizmetinin aynı zamanda okulun bulunduğu bölgeye de fiber optik kablo altyapısı da sağladığına işaret ederek, “Okullara internet altyapısı kurarak, vahaya su götürmek gibi, gittiğimiz yeri de yeşerttiğimiz anlamına geliyor” dedi.

-20 Mayıs’ta 700 bin tablet dağıtılacak

Öğrencilere dağıtımı tamamlanan ve planlanan tablet bilgisayarlara ilişkin istatistiklere değinen Ateş, 2012, 2013 ve 2014 yıllarının toplamında, internet altyapısı ve etkileşimli tahtaların kurulumunun tamamlandığı okullardaki 737 bin 800 tablet bilgisayarın öğretmen ve öğrencilere dağıtıldığını açıkladı.

Dinçer Ateş, 20 Mayıs’ta 700 bin adet tablet bilgisayar setinin öğretmen ve 9. sınıf öğrencilere dağıtım törenini yapmayı planladıklarını bildirdi.

Ateş, 700 bin tabletin son teknoloji ürünü tabletler olduğunu belirterek, geçen yıllarda 2 çekirdekli işlemci bilgisayarların yerini artık 4 çekirdekli işlemciye sahip tabletlerin alacağını kaydetti. Ateş, ayrıca dağıtılacak yeni tabletlerin16 GB’lık hard disk kapasitesinin 32 GB’a çıkarıldığını, yeni tabletlerde 2MP özellikli ön kameranın yanında 5MP özellikli arka kameranın da yer alacağını belirterek, “Bu aynı zamanda her öğrencinin fotoğraf makinesi olacağı anlamına geliyor” ifadesini kullandı.

-Tabletler defter olacak

Ateş, geçen yıl dağıtılan tabletlerde “kalem”in bulunmadığını ancak yenilerde EMR kalem özelliğinin de bulunduğunu bildirdi. Böylece tabletlerin defter olarak da kullanımının yolunun açıldığını belirten Ateş, “Biz kalem üzerine yemin etmiş bir medeniyetin çocuklarıyız. Kalem her zaman varlığını koruyacak bir eğitim aracı. Bu dijital teknolojiler kaleme rakip değil, kaleme de yeni imkanlar açacaklar. Onun için bu sefer vereceğimiz tabletlerde, aktif kalem özelliği bulunacak. Elinizi tabletin üzerine koyup yazı yazdığınızda tablet artık kalemi tanıyacak. Tabletlere tüm kitapları yüklüyoruz. Öğrenciler defter taşımaya devam ediyordu. Şimdi tabletle birlikte defter de vermiş oluyoruz. Artık tablet bilgisayarlar defter olarak da kullanılabilecek” diye konuştu.

Ateş, silikon kılıflı yeni tabletlerin camlarının kırılmaya dayanıklı, ağırlığının 600 gramdan daha hafif olacağını söyledi.

Ateş, soru üzerine daha önce dağıtılan tabletlerin de döneminin son teknolojik özelliklerini taşıdığını belirterek, “Bir israfa yol açmamak gerekiyor. Ancak kullanım ömürleri 4 yıl. Yani 4 yıllık bir garantiyle birlikte alıyoruz. Dünyada garanti süresi 2 yıldır. 4 yıllık garanti, FATİH Projesi’ne özel bir süredir. Çünkü 9. sınıfta tablet alan bir öğrenci mezun olana kadar tabletinin garanti kapsamında olmasını istiyoruz. Bu süre devam ederken, bunun çöpe atılıp yeni tablet vermek istemiyoruz. Her yıl teknolojik olanaklar daha da artacak” açıklamasını yaptı.

-Tabletlere güvenli internet önlemi

Tabletlerin hepsini kontrol ettiklerini kaydeden Ateş, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Hatta bir tablet çalındığında emniyet güçleri bize müracaat ediyor, tabletlerin yerini koordinatlarını, en son açıldığı yeri aynen verebiliyoruz. Tablet açılıp internete bağlandıktan sonra yaptığı tüm yolculuğunu görebiliyoruz. Yurtdışında kaç tabletimiz var, şu an nerede olduğunu biliyoruz. Amacımız, tablet kullanım oranlarını, tabletlerin nerede nasıl kullanıldığını, yaygın olarak hesaplayıp ona göre tedbirler almak. Biz polisiye tedbirler almıyoruz. Daha önceki tabletlerde, okul dışı kullanımlar için wireless özelliklerini kapatmıştık. Şimdi wireless özelliğini açıyoruz. Tablet kendi kimliği üzerinden internete girdiğinde Milli Eğitim tableti olarak girmiş olacak ve Milli Eğitim internetinin kurallarıyla çalışmış olacak. Yani güvenli internet kapsamında bağlanacak.”

Milli Eğitim Bakanlığı’nın FATİH Projesi kapsamında gelecek yıllarda öğrencilere dağıtılacak tablet bilgisayarların, Türkiye’de kurulacak bir tesiste yerli üretim planlamasını da sürdürdüğünü de dile getiren Ateş, bu kapsamda 2016’da 5 milyon 300 bin, 2017’de 2 milyon 650 bin, 2018’de de 2 milyon 650 bin olmak üzere toplamda 10 milyon 600 bin üzerinde tablet bilgisayarın öğrencilere dağıtılacağını bildirdi.

Ateş, şöyle konuştu:

“2016 yılından itibaren öğrencilerimize vereceğimiz tabletler, artık yerlilik şartıyla üretilmiş tabletler olacak. İlk yıl için yerlilik oranı olarak en az yüzde 12’lik bir şart arayacağız. Daha sonra bu oran periyodik olarak arttırılacak. Amacımız, 4 yılın sonunda yerli olarak tanımlanan bir tableti öğrencilerimizle buluşturmak. 2016 yılının ilk yarısında ve ikinci yarısından itibaren bütün 5. sınıf öğrencilerine ve bütün 9. sınıf öğrencilerine tablet vermeye başlıyoruz. 2017 yılının ikinci ve 2018 yılının ikinci yarısında, okullar başladığında nasıl ücretsiz ders kitapları konuluyorsa tabletlerin de o şekilde konulması suretiyle dağıtımını yapmış olacağız.”

Ateş, kurulacak tablet üretim tesisinin sadece Türkiye’de değil, Ortadoğu, Balkanlar ve Orta Asya’ya da üretim yapmasının hedeflendiğini dile getirdi.

-“EBA fırsat eşitliği sunuyor”

MEB’in “www.eba.gov.tr” web adresi üzerinden hizmet veren eğitim bilişim ağı EBA’nın dünyanın en büyük eğitim portalı olduğunu bildiren Ateş, EBA’da 150 binin üzerinde elektronik eğitim içeriğinin öğrencilerin ve öğretmenlerin hizmetine sunulduğunu kaydetti.

“FATİH Projesi’nin görünmez kahramanlarının elektronik içerikler olduğunu” ifade eden Ateş, öğrencilerin yakında EBA’da testler yoluyla bilgilerini sınayabilecekleri bir sistemi de hayata geçireceklerini belirtti.

LGS’a girecek 8. sınıf öğrenciler için tüm ders videolarını EBA’ya yüklediklerini anımsatan Ateş, “Böylece dershanelerin kapanma sürecinde aslında sanal olarak bu ihtiyacı karşılayacak bütün içerikleri EBA üzerinden öğrencilerimizin hizmetine sunmuş olacağız. Fırsat eşitliği bakımından bu çok önemli” dedi.

YEĞİTEK Genel Müdürü Ateş, bu yıldan itibaren FATİH Projesi’nde büyük miktarda içerik alımı yapacaklarını sözlerine ekledi.

Tablet Dağıtılacak Okullar Listesi

2018 2019 eğitim öğretim yılı bugün itibari ile başladı ancak öğrencilerin kafalarında tabletlerin hangi okullara dağıtılacağı sorusu yer etti. İl bazında hangi okullara kaç adet tablet bilgisayarın dağıtılacağını aşağıdaki tablo üzerinden öğrenebilirsiniz.

İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Bursa ve diğer tüm illerde hangi okullara tablet bilgisayar dağıtılacak. İşte cevabı;

İl – Okul Adı Öğrenci Öğretmen Yedek
ADANA 1067 141 64
ADANA İMKB ANADOLU ÖĞRETMEN LİSESİ 117 32 7
HASAN ADALI LİSESİ 416 48 25
TEPEBAĞ ANADOLU İMAM HATİP LİSESİ 534 61 32
ADIYAMAN 412 79 25
ERTUĞRUL GAZİ ANADOLU LİSESİ 267 36 16
FATİH ANADOLU LİSESİ 145 43 9
AFYONKARAHİSAR 211 76 13
AFYONKARAHİSAR ANADOLU ÖĞRETMEN LİSESİ 116 43 7
SÜLEYMAN DEMİREL FEN LİSESİ 95 33 6
AĞRI 291 59 18
HAYRETTİN ATMACA ANADOLU LİSESİ 143 28 9
ŞEMSİ TÜRKMEN ANADOLU LİSESİ 148 31 9
AKSARAY 477 108 29
AHMET CEVDET PAŞA SOSYAL BİLİMLER LİSESİ 96 26 6
ATATÜRK ANADOLU LİSESİ 237 48 14
YUNUS EMRE ANADOLU LİSESİ 144 34 9
AMASYA 573 103 34
AMASYA ANADOLU İMAM HATİP LİSESİ 423 58 25
AMASYA ANADOLU LİSESİ 150 45 9
ANKARA 3360 604 248
ALPARSLAN ANADOLU LİSESİ 253 75 20
ANKARA LİSESİ 150 5 11
ANKARA PURSAKLAR FEN LİSESİ 40 21 3
BAHÇELİEVLER DENEME ANADOLU LİSESİ 302 76 21
CUMHURİYET ANADOLU ÖĞRETMEN LİSESİ 222 103 16
GAZİ ANADOLU LİSESİ 261 83 21
HACI BAYRAM ANADOLU İMAM HATİP LİSESİ 550 20 39
HALİDE EDİP LİSESİ 138 49 11
HASAN ALİ YÜCEL ANADOLU ÖĞRETMEN LİSESİ 168 7 12
KEÇİÖREN ANADOLU LİSESİ 480 76 34
MEHMET EMİN RESULZADE ANADOLU LİSESİ 180 2 13
MUSTAFA AZMİ DOĞAN ANADOLU LİSESİ 150 0 12
MUSTAFA KEMAL ANADOLU LİSESİ 288 72 23
SABAHATTİN ZAİM ANADOLU ÖĞRETMEN LİSESİ 178 15 12
ANTALYA 381 91 31
ANTALYA MURATPAŞA GÜZEL SANATLAR VE SPOR LİSESİ 98 21 8
DÖŞEMEALTI HALİL AKYÜZ ANADOLU LİSESİ 136 25 11
DR. İLHAMİ TANKUT ANADOLU LİSESİ 147 45 12
ARDAHAN 126 42 10
80.YIL ARDAHAN ANADOLU LİSESİ 59 24 5
ARDAHAN REKABET KURUMU FEN LİSESİ 67 18 5
ARTVİN 215 57 17
ARTVİN FEN LİSESİ 100 22 8
ARTVİN KAZIM KARABEKİR ANADOLU LİSESİ 115 35 9
AYDIN 531 159 32
ADNAN MENDERES ANADOLU LİSESİ 180 54 11
NAZİLLİ ATATÜRK ANADOLU LİSESİ 145 53 9
NAZİLLİ LİSESİ 206 52 12
BALIKESİR 304 38 18
RAHMİ KULA ANADOLU LİSESİ 180 0 11
T.C ZİRAAT BANKASI BALIKESİR FEN LİSESİ 124 38 7
BARTIN 641 126 40
BARTIN ANADOLU İMAM HATİP LİSESİ 414 61 25
DAVUT FIRINCIOĞLU ANADOLU LİSESİ 150 42 9
HASAN SABRİ ÇAVUŞOĞLU FEN LİSESİ 77 23 6
BATMAN 359 78 22
ATATÜRK ANADOLU LİSESİ 180 35 11
BATMAN ANADOLU LİSESİ 179 43 11
BAYBURT 238 56 14
BAYBURT ANADOLU LİSESİ 89 25 5
KORKUT ATA ANADOLU LİSESİ 149 31 9
BİLECİK 290 100 21
BİLECİK ANADOLU LİSESİ 90 23 7
ERTUĞRULGAZİ LİSESİ 130 54 8
REFİK ARSLAN ÖZTÜRK FEN LİSESİ 70 23 6
BİNGÖL 262 5 21
ATATÜRK ANADOLU LİSESİ 262 5 21
BİTLİS 484 72 31
BİTLİS ANADOLU İMAM HATİP LİSESİ 394 43 24
BİTLİS ANADOLU LİSESİ 90 29 7
BOLU 611 178 39
BOLU ANADOLU LİSESİ 178 57 11
BOLU ANADOLU ÖĞRETMEN LİSESİ 115 39 9
BOLU ATATÜRK ANADOLU LİSESİ 168 49 10
MUSTAFA ÇİZMECİOĞLU ANADOLU LİSESİ 150 33 9
BURDUR 446 114 36
BURDUR ANADOLU İMAM HATİP LİSESİ 211 33 17
BURDUR ANADOLU LİSESİ 121 41 10
BURDUR ANADOLU ÖĞRETMEN LİSESİ 114 40 9
BURSA 761 203 45
BURSA ANADOLU ERKEK LİSESİ 240 56 14
NİLÜFER ANADOLU İMAM HATİP LİSESİ 371 98 22
OSMANGAZİ GAZİ ANADOLU LİSESİ 150 49 9
ÇANAKKALE 417 133 26
BİGA ANADOLU İMAM HATİP LİSESİ 190 45 11
ÇANAKKALE FEN LİSESİ 78 31 6
ÇANAKKALE İBRAHİM BODUR ANADOLU LİSESİ 149 57 9
ÇANKIRI 383 103 25
ÇANKIRI ANADOLU İMAM HATİP LİSESİ 176 38 11
ÇANKIRI LİSESİ 88 29 7
NEVZAT AYAZ ANADOLU ÖĞRETMEN LİSESİ 119 36 7
ÇORUM 572 157 34
CUMHURİYET LİSESİ 258 62 15
ÇORUM ANADOLU LİSESİ 146 46 9
İNÖNÜ ANADOLU LİSESİ 168 49 10
DENİZLİ 429 79 28
AYDEM FEN LİSESİ 125 24 8
HİLMİ ÖZCAN ANADOLU LİSESİ 205 33 12
İBRAHİM CİNKAYA SOSYAL BİLİMLER LİSESİ 99 22 8
DİYARBAKIR 976 31 61
DİYARBAKIR ANADOLU İMAM HATİP LİSESİ 196 14 12
DİYARBAKIR GÜZEL SANATLAR VE SPOR LİSESİ 95 7 8
GAFFAR OKKAN ANADOLU LİSESİ 180 10 11
ZİYA GOKALP ANADOLU LİSESİ 505 0 30
DÜZCE 500 139 30
DÜZCE ANADOLU LİSESİ 207 50 12
DÜZCE ANADOLU ÖĞRETMEN LİSESİ 143 47 9
DÜZCE ARSAL ANADOLU LİSESİ 150 42 9
EDİRNE 343 140 22
EDİRNE GÜZEL SANATLAR VE SPOR LİSESİ 50 43 4
EDİRNE YILDIRIM BEYAZIT ANADOLU LİSESİ 146 44 9
İLHAMİ ERTEM ANADOLU LİSESİ 147 53 9
ELAZIĞ 322 112 26
ATATÜRK ANADOLU LİSESİ 174 73 14
NECİP FAZIL KISAKÜREK ANADOLU LİSESİ 148 39 12
ERZİNCAN 193 37 16
ERZİNCAN ANADOLU LİSESİ 107 35 9
MUSTAFA DOĞAN ANADOLU LİSESİ 86 2 7
ERZURUM 288 4 23
ERZURUM İBRAHİM HAKKI FEN LİSESİ 104 4 8
ŞÜKRÜPAŞA ANADOLU LİSESİ 184 0 15
ESKİŞEHİR 674 196 53
H. AHMET KANATLI ANADOLU LİSESİ 127 50 10
KILIÇOĞLU ANADOLU LİSESİ 143 45 11
HOCA AHMED YESEVİ ANADOLU LİSESİ 224 43 18
ESKİŞEHİR ANADOLU LİSESİ 180 58 14
GAZİANTEP 498 103 40
BAYRAKTAR ANADOLU LİSESİ 108 35 9
GAZİANTEP ANADOLU LİSESİ 390 68 31
GİRESUN 217 76 17
ATATÜRK ANADOLU LİSESİ 141 48 11
GİRESUN FEN LİSESİ 76 28 6
GÜMÜŞHANE 167 57 13
GÜMÜŞHANE TÜRK TELEKOM FEN LİSESİ 77 24 6
M.ÇAKMAK ANADOLU ÖĞRETMEN LİSESİ 90 33 7
HAKKARİ 117 26 9
HAKKARİ TÜRK TELEKOM ANADOLU ÖĞRETMEN LİSESİ 117 26 9
HATAY 1377 26 110
ANTAKYA KARLISU ANADOLU ÖĞRETMEN LİSESİ 150 6 12
DR. MUSTAFA GENÇAY ANADOLU LİSESİ 178 3 14
HATAY ANADOLU İMAM HATİP LİSESİ 1049 17 84
IĞDIR 531 77 42
80.YIL CUMHURİYET ANADOLU LİSESİ 138 32 11
IĞDIR ANADOLU İMAM HATİP LİSESİ 393 45 31
ISPARTA 369 142 29
ISPARTA ANADOLU LİSESİ 113 45 9
MERKEZ GÜZEL SANATLAR VE SPOR LİSESİ 115 49 9
ŞEHİT ALİ İHSAN KALMAZ ANADOLU LİSESİ 141 48 11
İSTANBUL 1178 56 93
DR. KEMAL NACİ EKŞİ ANADOLU LİSESİ 180 7 14
HACI SABANCI ANADOLU LİSESİ 116 5 9
KARTAL ANADOLU LİSESİ 143 7 11
MEHMET RAUF LİSESİ 427 14 34
ÖZEL ESAYAN ERMENİ LİSESİ 45 6 4
PROF. DR. MÜMTAZ TURHAN SOSYAL BİLİMLER LİSESİ 104 10 8
YEDİKULE ANADOLU LİSESİ 163 7 13
İZMİR 719 14 57
İZMİR IŞILAY SAYGIN GÜZEL SANATLAR VE SPOR LİSESİ 90 1 7
KARŞIYAKA ANADOLU İMAM HATİP LİSESİ 377 10 30
KONAK ANADOLU LİSESİ 155 1 12
SELÇUK İMKB ANADOLU LİSESİ 97 2 8
KAHRAMANMARAŞ 250 80 20
ÇUKUROVA ELEKTRİK ANADOLU LİSESİ 149 47 12
İMKB SÜLEYMAN DEMİREL FEN LİSESİ 101 33 8
KARABÜK 616 109 50
KARABÜK ANADOLU İMAM HATİP LİSESİ 497 69 40
VAKIFBANK ZÜBEYDE HANIM ANADOLU LİSESİ 119 40 10
KARAMAN 408 44 32
ABDULLAH TAYYAR ANADOLU LİSESİ 153 7 12
İRFAN ATASEVEN FEN LİSESİ 100 27 8
TOKİ ANADOLU LİSESİ 155 10 12
KARS 226 68 18
HÜSNÜ M.ÖZYEĞİN ANADOLU LİSESİ 88 24 7
KARS FEN LİSESİ 98 22 8
KARS GÜLAHMET AYTEMİZ GÜZEL SANATLAR VE SPOR LİSESİ 40 22 3
KASTAMONU 338 56 27
KASTAMONU ANADOLU İMAM HATİP LİSESİ 338 56 27
KAYSERİ 144 6 12
KADİR HAS ANADOLU LİSESİ 98 0 8
KAYSERİ KİLİM SOSYAL BİLİMLER LİSESİ 46 6 4
KIRIKKALE 476 128 38
KIRIKKALE ANADOLU ÖĞRETMEN LİSESİ 145 42 12
SÜLEYMAN DEMİREL ANADOLU LİSESİ 167 42 13
YILDIRIM BEYAZIT ANADOLU LİSESİ 164 44 13
KIRKLARELİ 171 59 14
KIRKLARELİ FEN LİSESİ 52 21 4
LÜLEBURGAZ ATATÜRK ANADOLU LİSESİ 119 38 10
KIRŞEHİR 613 119 43
KIRŞEHİR LİSESİ 493 78 35
SIDDIK DEMİR ANADOLU LİSESİ 120 41 8
KİLİS 358 59 26
NEDİM ÖKMEN ANADOLU ÖĞRETMEN LİSESİ 136 39 10
ŞEHİT HASAN ÖZÜBERK ANADOLU LİSESİ 222 20 16
KOCAELİ 756 32 56
GEBZE ANADOLU İMAM HATİP LİSESİ 253 18 18
GÖLCÜK ATATÜRK ANADOLU LİSESİ 149 1 10
MİMAR SİNAN ANADOLU LİSESİ 180 8 14
ŞEHİT ÖZCAN KAN ANADOLU ÖĞRETMEN LİSESİ 174 5 14
KONYA 518 159 42
ATATÜRK ANADOLU LİSESİ 169 62 14
MERAM ANADOLU LİSESİ 202 53 16
SELÇUKLU OSMAN NURİ HEKİMOĞLU ANADOLU LİSESİ 147 44 12
KÜTAHYA 354 94 28
FATİH ANADOLU LİSESİ 180 48 14
KÜTAHYA AKŞEMSETTİN ANADOLU İMAM HATİP LİSESİ 174 46 14
MALATYA 608 151 48
HACI AHMET AKINCI ANADOLU LİSESİ 287 68 23
MALATYA ANADOLU LİSESİ 180 43 14
TURGUT ÖZAL ANADOLU LİSESİ 141 40 11
MANİSA 642 135 51
ADNAN MENDERES LİSESİ 184 45 15
AKHİSAR ANADOLU İMAM HATİP LİSESİ 315 60 25
FEVZİ KESKİNOĞLU ANADOLU LİSESİ 143 30 11
MARDİN 268 71 21
KIZILTEPE ANADOLU LİSESİ 150 33 12
MARDİN İMKB ANADOLU ÖĞRETMEN LİSESİ 118 38 9
MERSİN 885 39 71
AYHAN BOZPINAR ANADOLU LİSESİ 147 5 12
ERDEMLİ ANADOLU İMAM HATİP LİSESİ 552 12 44
ERDEMLİ İMKB ANADOLU ÖĞRETMEN LİSESİ 86 9 7
YAHYA AKEL FEN LİSESİ 100 13 8
MUĞLA 296 93 23
FETHİYE ÖMER ÖZYER ANADOLU ÖĞRETMEN LİSESİ 116 42 9
MUĞLA ANADOLU LİSESİ 180 51 14
MUŞ 167 31 13
MUŞ İMKB ANADOLU LİSESİ 167 31 13
NEVŞEHİR 504 109 40
NEVŞEHİR 2000 EVLER ANADOLU LİSESİ 149 44 12
NEVŞEHİR ANADOLU İMAM HATİP LİSESİ 355 65 28
NİĞDE 117 39 9
YAVUZ SULTAN SELİM ANADOLU LİSESİ 117 39 9
ORDU 773 196 62
ORDU ANADOLU İMAM HATİP LİSESİ 461 77 37
ORDU FEN LİSESİ 102 35 8
ORDU İMKB ANADOLU ÖĞRETMEN LİSESİ 150 44 12
PENBE-İZZET ŞAHİN GÜZEL SANATLAR VE SPOR LİSESİ 60 40 5
OSMANİYE 240 72 20
OSMANİYE ANADOLU LİSESİ 120 36 10
ŞEHİT BİNBAŞI ADİL KARAGÖZ ANADOLU LİSESİ 120 36 10
RİZE 767 29 61
RİZE ANADOLU İMAM HATİP LİSESİ 614 18 49
RİZE SOSYAL BİLİMLER LİSESİ 75 11 6
RİZE TÜRKİYE ODALAR VE BORSALAR BİRLİĞİ FEN LİSESİ 78 0 6
SAKARYA 381 112 31
MİTHATPAŞA ŞÜKRÜ AYNA ANADOLU LİSESİ 115 39 9
Ş.ÜST.SELÇUK ESEDOĞLU ANADOLU LİSESİ 120 36 10
TES-İŞ ADAPAZARI ANADOLU LİSESİ 146 37 12
SAMSUN 429 14 34
ONUR ATEŞ ANADOLU LİSESİ 168 7 13
SAMSUN ANADOLU LİSESİ 166 1 13
SAMSUN GARİP ZEYCAN YILDIRIM FEN LİSESİ 95 6 8
SİİRT 219 52 18
SİİRT TÜRK TELEKOM FEN LİSESİ 99 19 8
YAVUZ SULTAN SELİM ANADOLU LİSESİ 120 33 10
SİNOP 302 88 24
SİNOP ATATÜRK ANADOLU LİSESİ 87 32 7
SİNOP FEN LİSESİ 101 26 8
SİNOP LİSESİ 114 30 9
SİVAS 351 92 24
PROF.DR.NECATİ ERŞEN ANADOLU ÖĞRETMEN LİS. 176 45 12
SELÇUK ANADOLU LİSESİ 175 47 12
ŞANLIURFA 325 51 23
ŞAİR NABİ ANADOLU LİSESİ 146 16 10
ŞANLIURFA ANADOLU LİSESİ 179 35 13
ŞIRNAK 132 54 10
CİZRE FEN LİSESİ 51 18 4
CUMHURİYET ANADOLU LİSESİ 81 36 6
TEKİRDAĞ 687 136 47
ÇORLU ANADOLU İMAM HATİP LİSESİ 333 34 23
MEHMET AKİF ERSOY ANADOLU LİSESİ 206 53 14
TEKİRDAĞ BELEDİYESİ ANADOLU ÖĞRETMEN LİSESİ 148 49 10
TOKAT 674 96 47
PLEVNE LİSESİ 499 54 35
TOKAT MİLLİ PİYANGO İHYA BALAK FEN LİSESİ 76 29 5
ZİLE FEN LİSESİ 99 13 7
TRABZON 557 178 39
AKÇAABAT İMKB ANADOLU LİSESİ 200 51 14
KANUNİ ANADOLU LİSESİ 181 68 13
TEVFİK SERDAR ANADOLU LİSESİ 176 59 12
TUNCELİ 106 52 9
TUNCELİ ANADOLU ÖĞRETMEN LİSESİ 57 26 5
TUNCELİ TÜRK TELEKOM FEN LİSESİ 49 26 4
UŞAK 100 29 8
UŞAK FEN LİSESİ 100 29 8
VAN 367 57 25
HÜSEYİN ÇELİK ANADOLU İMAM HATİP LİSESİ 249 26 17
VAN İMKB ANADOLU ÖĞRETMEN LİSESİ 118 31 8
YALOVA 480 145 34
ŞEHİT OSMAN ALTINKUYU ANADOLU LİSESİ 180 52 13
YALOVA ANADOLU LİSESİ 300 93 21
YOZGAT 194 12 16
YOZGAT ANADOLU LİSESİ 120 8 10
YOZGAT ŞEHİTLER FEN LİSESİ 74 4 6
ZONGULDAK 544 149 38
MEHMET ÇELİKEL LİSESİ 145 48 10
ZONGULDAK ANADOLU İMAM HATİP LİSESİ 244 56 17
ZONGULDAK ATATÜRK LİSESİ 155 45 11

Tablet bilgisayarlara, öğrenci hangi sınıfa devam ediyorsa o sınıfın ders kitapları yüklenecek. Sınıflarda akıllı tahtalarla tablet bilgisayarlar etkileşimli olacağı için dersin işlenişi de etkileşimli yapılacak.

Tablet bilgisayarların içinde özel olarak geliştirilen z-kitap (zenginleştirilmiş kitap) yer alacak. Z-kitap, dijital ortamda okutulan ders kitaplarının öğretim programlarıesas alınarak animasyon, video, ses, fotoğraf, harita, grafik, tablo gibi ögeler de içerecek.

Okullara Tablet Bilgisayarlar Ne Zaman Verilecek 2017 , Tablet Bilgisayarlar Hangi İllere Önce Verilecek 2018 2019, Ankara İzmir Kocaeli Bursa Adana Kayseri Konya İstanbul Tablet Bilgisayarlar Ne Zaman Okullara Gelecek

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. meltem dedi ki:

  Ben anadolu imam hatip lisesi fen ve sosyal bilimler proje okulunda okuyorum
  Tepebaga bile veriyonuz niye bizimki gibi koklu bir okula dagatmazsinizki
  Cevap bekliyorum

 2. RAMAZAN dedi ki:

  Manisa salihli merkez lisesine niye verilmiyor

 3. Anonim dedi ki:

  Bu sene niye 6siniflara dagıtmıyorsunuzki

 4. Anonim dedi ki:

  Bence bu sene yine 6siniflara vermelisiniz haksızlık yapıyorsunuz

 5. elena dedi ki:

  neden 7. sınıf lara verilmiyor buyuk haksizlik

 6. Eshat dedi ki:

  Van imam hatip lisesine niye vermiyursonuz

 7. Anonim dedi ki:

  Birilerine veripte diğerlerine vermemezlik olmaz bu nasıl bi haksızlık biz öğrenci değilmiyiz

 8. Ahmet dedi ki:

  Sadece liseye veriler

  1. Melisa dedi ki:

   Melisa Tablet neden lise veriyor sunuz ama ortaokulu vermiyorsunuz haksız lık bu bizde istiyoruz tablet hakkımızı isteriz vermezseniz GREVE girecem okulada gitmem kitap defter yerine bütün notlarımıı yaparım HAKKIMIZI İSTERiZ.

 9. Fettah dedi ki:

  Tablet verin!!

 10. serkan dedi ki:

  bes ocak verelicekmi

 11. serkan dedi ki:

  beş ocak liseye verililecekmi arkadaşlar

 12. Mustafa dedi ki:

  Neden Urfa’da 2 lise iki lise de aynı bütün okullara verseniz ne olur diğerleri öğrenci değil mi

 13. 7 dedi ki:

  Konyayadaki okulara. Taplet dagtılcak mı

 14. Bir Dost dedi ki:

  Diyarbakır kız imam hatip anadolu lisesine neden vermiyorsunuz haksızlık yapıldığını düşünüyorum 😯😣😣

 15. Isa dedi ki:

  Sanliurfafa da 2 lise seçilmiş bu bir haksızlık verilecekse herkeze verilmesi gerekir

 16. Anonim dedi ki:

  Muş ta bir okul tekmi var birazda köylere dağıtın

 17. Anonim dedi ki:

  Bu nedir ya. Sizin yaptığınız haksızlık ya yaptığınız isi tam yapıp tüm okullara dagitin yada tamamlamayın hicbir öğrencinin gönlü içinde kalmasin.

 18. Ankaralı dedi ki:

  Ya ankara pursaklarda güzide ülker ticaret ve mesleki anadolu lisesine neden tablet dağıtılmıyor artık canımıza yetti.

 19. erhan han dedi ki:

  agrı dogubeyazıttaki lisselere nezaman tablet dagıtacaksınız

 20. elif dedi ki:

  KOZAN imam hatip lisesine tablet dağıtılacak mı?

 21. anonim dedi ki:

  peki izmir /bayraklıdaki mehmet akif ersoy anadolu lisesindeki 9.sınıf öğrencilerine de verilcekmi

  1. Anonim dedi ki:

   Onca yıl dır diyiyoruz karlı ovaya verilecek diyiyorlar aman verme diler ne olur bu yıl karlı ovadaki meslek lisesine verin ne olur 9.sınıflara verin ne olurrrr

 22. yılmaz yıldırim dedi ki:

  Biz orta okulak gidiyoruzaman ama bize tablet vermiyorlar

 23. Bazidli bir öğrenci dedi ki:

  Ya bizde ağrı’nın ilçesi olan Doğubeyazıt’a oturuyoruz ve seneye lise 1 öğrencisi olucam hangi liseye gideceğim bilmiyorum ama inşallah yüksek bir lise olur yani kısacası bizi unutmayın olurmu

  1. kocavalı dedi ki:

   cok beklersin

 24. Anonim dedi ki:

  biz imamhatipiz bizimde hakkımiz bizde isteriz

  1. imam hatip öğrencisi dedi ki:

   kardeşim katılıyorum sana imam hatipliler bu konularda hep mağdur oluyor
   ve ben 9. sınıf öğrencisiyim
   mağdurum

   1. Jfkdkc dedi ki:

    Aynen kardeşim ben de imam hatip öğrencisiyim.Ve imam hatiplilerin bilgisayar ve yazılım dersi yok.

 25. Anonim dedi ki:

  cok saçma8. sınıflar ne olacak

 26. Anonim dedi ki:

  8.siniflara veriliyormu

  1. emine dedi ki:

   yaaa orhangaziyedeeee

 27. Ferhan dedi ki:

  Esenler neyyir turan imam hatip ortaokulu’na5.sınıf esenler/istanbul

 28. İsimsiz dedi ki:

  Meslekki teknik anadolu liselerine de bilgisayar verilecek mi?

 29. Ahsen dedi ki:

  Ya bi tablet için niye bu kadar yalvarıyosunuz anlamıyorum vallaha…Arkadaş ne tabletmiş be

 30. Ahsen dedi ki:

  Arkadaş ne tabletmiş yaa..

 31. İsimsiz dedi ki:

  Giresun/Şebinkarahisar OHHTekışık Anadolu lisesinede yollasınlar

 32. Bedirhan dedi ki:

  Hadımköy anadolu imam hatip lisesine de gönderin göndermezseniz hakkımıza girmiş olursunuz

 33. eylül dedi ki:

  Eğer bulanığa tablet göndermeseler itiraz ediyorum bizede göndermeleri gerekir ozaman

 34. eylül dedi ki:

  Lütfen bulanığa tablet gönderin

 35. Anonim dedi ki:

  Van meslek liselerinede verilsin

 36. Habil dedi ki:

  Kayseri Mimar Sinan Meslek Lisesinede versinler

 37. Anonim dedi ki:

  Hani orto okular

  1. ARDA BURAK BOZKURT dedi ki:

   Orta okula verilmiyor lise 9 a veriliyor

  2. esra dedi ki:

   aynen yaa hanniii

 38. Anonim dedi ki:

  Ankarada başka okullarda var ve burada ismi yok bu tamamen haksızlık .

 39. Burak dedi ki:

  Dağıtıcaz diyorsunuz her öğrencinin elinde tableti olacak diyorsunuz, istanbulda 4 tane mi lise var?! Diğer liselere haksızlık. Dağıtmıyosanız dağıtmıyoruz deyin

 40. Anonim dedi ki:

  BOYLE DIYORLAR AMA TABLET YOK ORTALIKTA

 41. Nur dedi ki:

  11. Sınıfım 3 senedir vereceğiz vereceğiz dediler ama vermediler sanırım bu senede verilmiycek gibi gorunuyor

 42. Muhlis dedi ki:

  Kocaeli gebze pagev okulunada dagitilsin lütfen

 43. Talha can saraç dedi ki:

  İstanbul sultanbeyli 7.sınıflara ne zaman tablet dağıtıcaksınjz

 44. Ela dedi ki:

  Neden meslek liselerine werilmiyo tablet
  KOCAELI DARICA

  1. Anonim dedi ki:

   Şehit bülent aydın imam hatip ortaokuluna ne zaman tablet dağıtılacak

   Ankara keçiören

   1. anonim dedi ki:

    olum siz önce liseye gelin o zaman düşünün ben 9. sınıfım daha bize vermediler

 45. Berke demir dedi ki:

  Pendik/ıstanbul sabahattin zaim imamhatip
  Ortaokuluna lütfen

 46. ömer dedi ki:

  Borsa İstanbul anadolu imam hatip tablet dağıtılmasını bekliyoruz

 47. ömer çırak dedi ki:

  Borsa İstanbul anadolu imam hatip tablet dağıtılmasını bekliyoruz

 48. Mervenur dedi ki:

  Malatya. atatürk mesleki ve teknik anadolu lisesine
  Dağıtılsın lütfen bekliyoruz

 49. Anonim dedi ki:

  Malatya atatürk mesleki ve teknik anadolu
  lisesine dağıtılsın lütfen

 50. Anonim dedi ki:

  Adana seyhan adasokağı anadolu lisesine neden yok lütfen orayada gönderin

 51. deray dedi ki:

  Ya anlamıyorum en gereksiz okullara tablet veriliyor taşlıçay anadolu lisesine 2 yıldır verilmiyor diğerleri gereksizce kullanıyor biz çalışmak için istiyoruz ama nafile ( bizede verilsin ki bizde rahatça çalışalım)???

  1. kocavalı dedi ki:

   her kese benden telefon ama duyana yok bide gorene yok bay

 52. Kübra Sercanoğlu dedi ki:

  Yaa ama mardin mehmet edip fatma yüksel kız anadolu lisesine yani MEFYA ya da gelsin yaa

 53. salih dedi ki:

  bazı puanı düşük anadolu okullarına vermişler mersinde nedense yüksek anadolu liselerine vermemişler çok saçma geldi

 54. Talha dedi ki:

  Kocaeli’deki İzmit Anadolu imam hatip lisesine neden gelmiyor ve diğer liselere haksızlık değil mi?

 55. oguz dedi ki:

  urla 80. yıl gazı orta okulun ada gelsin

 56. Çeaş dedi ki:

  Neden Şanlıurfa çeaş Anadolu’ya gelmiyor

 57. Sır dedi ki:

  K maraşa lütfen

 58. Alya dedi ki:

  İğdir kiz imam hatipede cabucak gelsin lütfen

 59. Hamza dedi ki:

  Ankara Çubuk anadolu imamhatip lisesine de gelsin lütfen

 60. Hamza dedi ki:

  Ankara cubuk anadolu imamhatip lisesine de gelsin yaaaaaa

 61. İbrahim dedi ki:

  Giresun Nurettin Canikli anadolu imam hatip lisesine istiyoruz bizden onceki sene dağıttılar ama bize hala dagıtmadılar

 62. jskdjdndjjsjs dedi ki:

  İzmir menemen atatürk anadolu lisesine versinler

 63. UMUT dedi ki:

  Lütfen tablet verin VAN YILDIRIM BEYAZIT MESLEKİ TEKNİK ANADOLU LİSESİ

 64. Ömer Şentürk dedi ki:

  Arnavutkoy Ozel kariyerim lisesinede verilsin.

 65. tunahan karaoglu dedi ki:

  rize cayeli anadolu lisesinede veein lutfen

 66. tunahan karaoglu dedi ki:

  lutfen rize cayeli anadolu imam hatip liseai de verin litfen

 67. Anonim dedi ki:

  Abdullah Öztürk Anadolu Lisesinede verilsin

 68. Rüyanur dedi ki:

  Orta Öğretim ede versinler artık kitap taşımaktan belimiz koptu hem çantalar kopuyo kitaplar yırtılıyor ve her yıl milyonlarca ağaç kesiliyor

 69. Mert dedi ki:

  Biz 10. Sınıfken tablet verilmedi. 11e geçtik, şimdi bu sene bize vermeyip sadece 10 lara tablet verirlerse biz toplanıp bütün 10. Sınıfları döver o b*klu tabletleride paramparça ederiz. Gerekirsede cezamızıda çekeriz, bu iş bu boyutta!..

 70. gopal dedi ki:

  mardin midyat fen lisesi ne de versinler

 71. .......... dedi ki:

  malatyayada tablet

 72. sati demircan dedi ki:

  Lütfen başakşehir ibb yavuz sultan selim anadolu imam hatip kız lisesine de verseniz …

 73. sati demircan dedi ki:

  Neden istanbul da anadolu imam hatip liselerine de tablet verilmiyo bu haksızlık değil mi??

 74. Kader dedi ki:

  Versinler hemen

 75. Kader dedi ki:

  Güzel versin ler

  1. eylül dedi ki:

   7 sınıflara tablet veriliyormu?

   1. kocavalı dedi ki:

    8 sınıflara vermıyorlar sıze mi verecekler mi

Yorum Yaz