Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781
Suzan Suzi Türküsü Hikayesi - Eğitim Platformu
Web sitemize hoşgeldiniz, 07 Ağustos 2022

Suzan Suzi Türküsü Hikayesi

Aşağıda Suzan Suzi türküsü hikayesi kısaca olarak ele alacağız.

Suzan Suzi türküsü Anadolu topraklarında sıklıkla söylenen ve iyi bilinen bir türkü olma özelliğine sahiptir. Suzan Siz türküsünün bir de hikayesi bulunmaktadır. Suzan Suzi en çok okunan türküler arasında bulunur ve bir aşk hikayesinden bahseder.

Suzan Suzi türküsünün hikayesi şu şekildedir:

Diyarbakır’dan da geçen Dicle Nehri’nin güneybatısında Kırklardağı bulunmaktadır. Bu dağın yamaçlarında insanlarda kırklar ziyareti yapmaktadır. Kırklar ziyareti çocuğu olmayan ailelerin de geldiği bir mekan olarak bilinmektedir.

Günlerden bir gün Süryani ve varlıklı bir ailenin mensubu olan bir kadın bir çocuk temennisinde bulunmak için buraya gelmiş. Nihayetinde bir kız çocuğu sahibi olmuşlardır. Çocuklarının ismini Suzi koyan aile, minnetlerini göstermek için her sene Kırklar ziyareti yaparak adaklar adayıp kurbanlar kesermiş.

Suzi büyüyüp genç kız olana kadar bu böyle devam etmiştir. Bir gün Suzi’nin doğun gününde Kırklar ziyareti yapmak için yola çıkmışlar. Suzi’yi çok seven yağız delikanlı köylüleri olan Adil de gizliden onları takip etmiş. Suzi Kırklar bölgesinde geldiğinden Adil ile beraber dağın arkasına kaçmış ve birlikte olmuşlar.

Kırklar kehaneti bu durumu affetmemiş. Suzi, Dicle Nehri’nde boğularak hayatını kaybetmiş. Bu durum karşısında Adil de aklını kaybetmiştir. Yarım kalan bir sevda ve aşk hikayesi türkülere konu olacak şejilde günümüze kadar gelmiştir.

Suzan Suzi Türküsü Hikayesi Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Öykü dedi ki:

    öğretmenimiz çok beğendi, Suzan Suzi Türküsü Hikayesi süper yazılmış, artı olarak belirteyim kıskanmayın ama sınıfın en çalışkan kızıyım ben.

Yorum Yaz


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781