Web sitemize hoşgeldiniz, 16 Nisan 2021

Süveyş ve Panama kanalları hakkında bilgi

Bu yazımızda sizlere, Süveyş ve Panama kanalı ticaretindeki önemi ve süveyş ve panama kanalları hakkında kısa bilgi vereceğiz.

Süveyş : Akdeniz ve Kızıldenizi birbirine bağlayan bu kanal yapaydır. Sina yarımadasının batı bölgesinde bulunmaktadır.
Kanal 164 km uzunluğa ve 300 metreden büyük genişliğe sahiptir. Afrika çevresinde dolaşmadan Asya ve Avrupa ticareti yapılabilmesi bu kanal sayesindedir. Süveyş kanalının ilk temelleri Osmanlı devleti zamanında atılmıştır. Derinliği 11-12 m olan bu kanaldan 10,36m den büyük su kesimi olan gemiler giremez.

Bu kanal sayesinde Afrika üzerinden gidilmeyen yol ile beraber, 6000kmlik bir yol tasarrufu sağlanmıştır. Dünyada kapak içermeyen en uzun kanal özelliğine sahiptir ve kaza oranı yok denecek kadar azdır. Kanaldan gece, gündüz geçiş yapılabilmektedir.

Panama Kanalı: Orta Amerika’nın en güneyinde yer alan Panama’da bulunan kanal,  Atlas ve Büyük okyanusu birbirine bağlayan yapay bir su yoludur.

Kanal döneminin en harika mühendislik mucizesidir ve 77kmlik uzunluğa sahiptir. Bu sayede Horn Burnu’nun dolaşılmasına gerek kalmamıştır.

Örnek vermek gerekirse Amerika içerisinde çalışan bir ticaret gemisi yaklaşık olarak 13.000kmlik bir yol tasarrufu yapabilir.

Sizler de bu yazımızda verdiğimiz süveyş ve panama kanalları hakkında bilgi ile alakalı yorumlarınızı paylaşabilirsiniz.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. kadoo dedi ki:

    Eywallaahh yapana guzel olmus

  2. Noname dedi ki:

    Güzel olmuş

Yorum Yaz