Sürücü Adaylarında Aranan Şartlar Nelerdir?

Aşağıda sürücü adaylarında aranan şartlar nelerdir kısaca olarak ele alacağız.

Araç kullanmak için ehliyete gerek vardır. Bir kişinin ehliyet alması için belli bazı şartları yerine getirmesi gerekir. Bu şartlar yaşla ilgili olarak, öğrenim ile ilgili olarak, sağlık ile ilgili olarak ve sabıka kaydı ile ilgili olarak farklı alanlarda bulunmaktadır.

Sürücü adaylarında aranan şartlar bazı ehliyet sınıfları için 17, yaygın olarak kullanılanlar için 18, ağır vasıtalar içinse 22’dir. Yüksek okul ya da üniversite mezunları için yaş şartı aranmaz. Yaşını dolduran bir kişi kanunen ehliyet almaya hak kazanır. Böylece ehliyet sınavlarına girebilir.

Kişinin yaşını doldurduktan sonra ehliyet sınavına girebilmesi için B sınıfı ehliyette 18 yaşında lise mezunu olmak gerekir. Böylece ortaöğretimi bitiren ve 18 yaşını dolduran kimse diğer şartları sağlıyorsa ehliyet alabilirler. Öğrenim şartlarından sonra kişilerin sağlık şartları gelmektedir. Sağlık sorunu olmayan, özellikle göz hastalıkları olmayan kişiler ehliyet ala açısından sıkıntı yaşamazlar.

Hükümlü olanların ehliyet almasında bazı şartlar bulunmaktadır. Ehliyet almaya hak kazanan kişiler, ehliyet sınavlarına girerler. Ehliyet sınavları yazılı ve uygulamalı olarak gerçekleşmektedir. Yazılı sınavda barajın aşılmasıyla uygulama sınavına girilir. Böylece belli bir güzergahta araç trafikte kullanılır. Gözetmenler eşliğinde sınav neticelendirilir. Ehliyet almaya hak kazanan kişi sınavı geçerse ehliyet basım işlerinin ardından ehliyet alınır. Araç kullanılmaya başlanır.

Sürücü Adaylarında Aranan Şartlar Nelerdir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.