Web sitemize hoşgeldiniz, 30 Kasım 2020

Sürtünme Kuvvetini Artırmak İçin Yapılan Uygulamalara Örnekler 5 Tane

Aşağıda sürtünme kuvvetini artırmak için yapılan uygulamalara örnekler 5 tane kısaca olarak ele alacağız.

Kuvvet, duran bir cismi harekete geçiren hareket halindeki bir cismi durduran, cisimlerin şeklini, yönünü, büyüklüğünü ve doğrultusunu değiştiren etki olarak tanımlanmaktadır. Dengeleyici kuvvetler, durdurucu kuvvetler, harekete geçirici kuvvetler günlük hayatımızda birçok alanda karşılaştığımız fiziksel etkiler olarak önümüze çıkmaktadır.

Sürtünme kuvveti, hareketin aksi yönde olan ve durdurucu özelliğe sahip olan bir kuvvet olarak bilinmektedir. Sürtünme kuvveti, dengeleyici ve durdurucu bir kuvvet olma özelliğine sahiptir. Bu özelliğine rağmen hareketin gerçekleşmesini sağlar.

Sürtünme kuvveti, hareketin kaygan ve buna yakın zeminlerde kolay bir şekilde gerçekleşmesi için gereklidir. Bu nedenle birçok madde sürtünme kuvvetinden istifade edebilecek şekilde tasarlanmaktadır. Bazen sürtünmeyi arttırmak bazen de azaltmak gerekir. Hareketi sağlamak için arttırmak, aşınmayı önlemek için de azaltmak daha doğru olmaktadır.

Sürtünme kuvvetini arttırmak için yapılan uygulamalara örnekler şu şekildedir:

*Ayakkabı tabanlarının tırtıklı yapılması yürümeyi kolaylaştıran ve sürtünmeyi arttıran özelliklerdir.

*Araçların lastiklerinin derin kanallı olarak yapılması sürtünmeyi arttıran bir özelliktir.

*Halıların altında kaymamaları için bulunan matlar sürtünmeyi arttıran özelliktir.

*Fren balatalarının araçların durmasında etkili olması sürtünmeyi arttıran bir özelliktir.

*Dağ ve yamaç tırmanışları yapan kişilerin ellerinin kaymaması için eldiven takmaları da sürtünmeyi arttıran bir özelliktir.

Sürtünme Kuvvetini Artırmak İçin Yapılan Uygulamalara Örnekler 5 Tane Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. nursima dedi ki:

    harika, Selam herkese bu ödev ciddiyim çok hoşuma gitti, 2 artı aldım Sürtünme Kuvvetini Artırmak İçin Yapılan Uygulamalara Örnekler 5 Tane ödevimi yaptım, bu arada okulun en güzel ve çalışkan kızıyım kıskanmayın :)

Yorum Yaz