Web sitemize hoşgeldiniz, 01 Aralık 2020

Sümer ve Babil Kanunları Verilen Cezalar Açısından Karşılaştırınız

lets-go-kirtasiye-01-825x600Eski tarihi dönemlerde toplum hayatını düzenlemek amacıyla bir çok kanunlar çıkarılmıştır bu kanunlardan en önemlileri ve en iyi bilinenleri Sümer kanunları ve Babil kanunlarıdır.

  • Sümerlerde verilen cezalar genellikle para üzerine temellendirilmiş cezalar idi. Yani bir kişi bir suç işlediğinde işlediği suçun derecesine para cezası öderdi. Babil kanunlarında ise “kısasa kısas” yöntemi temel alınıyordu yani bir kişi bir suç işledi ise o aynı suç o kişi üzerinde uygulanıyordu.
  • Babillere ait olan Hammurabi kanunları Sümerlerin kanunlarına göre daha sert ve daha caydırıcı özellikler taşıyordu. Fakat Hammurabi kanunları ne kadar sert olursa olsun toplumu oluşturan bireylerin hak ve özgürlükleri Medeni kanun, Ceza kanunu, Ticaret kanunu ve Miras kanunu gibi yasalarla koruma altına alınmıştır.
  • Babillere ait olan Hammurabi kanunları Sami geleneklerine ve göreneklerine uygun olarak ve Urugakina kanunlarından esinlenerek hazırlanan kanunlar bütünüdür.
  • Hammurabi kanunlarının ismini aldığı Kral Hammurabi, oluşturduğu kanunlar ile birlikte “Tanrı Kral” ibaresinin yerine “Hayırsever Kral” ifadesini getirmiştir.
  • Babiller Hammurabi kanunları ile birlikte ilk kez “Hukuk Devleti” anlayışını uygulamaya koyarak tarihe geçirmişlerdir.

Sümer Kanunları ve Babil Kanunlarını Karşılaştırınız Sorusu Hakkındaki Yorum ve Görüşlerinizi Hemen Bize Yazın.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz