Web sitemize hoşgeldiniz, 19 Mayıs 2022

Suç ve Ceza Özeti Konusu ve Kahramanları

Aşağıda suç ve ceza özeti konusu ve kahramanları kısaca olarak ele alacağız.

Suç ve Ceza en meşhur dünya klasiklerinden biridir. Dostoyevski tarafından kaleme alınmıştır. Yazarın en önemli eserlerinden biridir. Dünyada en çok okunan kitaplardan biridir. Konusu ve kahramanları bakımından dikkat çekicidir. Eserde toplumda yaşanan ve yaşanması muhtemel olan psikolojik sorunlar üzerinde yoğunlaşılmıştır.

Suç ve Ceza kitabının özeti şu şekildedir:

Rusya’nın St. Petersburg vilayetinde psikolojik sorunlar yaşayan ve suç eğilimi bulunan bir kişi olan Raskolnikov zor şartlar altında hayatına devam etmeye çalışmaktadır. Bir öğrenci olarak okumakta ve cinayet haberlerine ilgi duymaktadır. Cinayet haberleri okuyarak cinayet tasarlamaktadır.

Bir gün bir rehinci kadını öldürmeye karar verir. Birkaç teşebbüsü başarısız olsa da bu amacını gerçekleştirmek için baltasını alarak yola çıkar. Rehinci kadını öldürür ve olaya şahit olan kız kardeşini de öldürmek zorunda kalır. Bu olayı kendi içinde sindirmeye çalışır. Hemen kaldığı odaya gider. Kirasını ödemekte zorlanmaktadır. Ev sahibi ile arası iyi değildir.

Ev sahibi eve polis gönderir. O cinayet için geldiklerini zanneder. İtiraf etmek ister ama mevzu kira olunca rahatlar. Fakirlikten çok zayıf düşmüştür. Ailesi, annesi ve kız kardeşi olarak onu ziyarete gelir. Kız kardeşinin müstakbel eşinden haz etmez. Onları ayırmaya da çalışır.

Raskolnikov şüphe ve dikkat çeken hareketler yapmaya başlar. Hayatına devam edemez hale gelmektedir. Bir gün bir yerde gazete okurken, cinayet haberlerine bakar. O sıra yanına müfettiş gelir. Dedektife biraz fazla konuşunca katil olabileceği şüphesi ortaya çıkar.

Bir kızla tanışır, onunla evlenmek ister. Ama her şeyi itiraf da etmek ister. Şüpheli hareketlerinden çevresi de etkilenir. Kız kardeşini müstakbel eşinde ayrılmıştır. Ayrıldığı kişi Raskolnikov’a kötülükler yapmak ister ama başaramaz.

Raskolnikov Sonya’yı çok sevdiği için ona itiraf eder. Bunu bir başkası duyar ve şantaj yapmaya başlar. Raskolnikov artık daha fazla dayanamaz. Polis olayın üstüne gider. Olaylar çözülmeye başlar. Raskolnikov, Sibirya’ya sürdün edilir. Onunla beraber Sonya da gider.

Sibirya’da kaldıkları sürece birbirlerine ve oradaki insanlara yardım ederek hayata tutunmaya çalışırlar. Sonya, Raskolnikov için bir çıkış kapısı, hayata tutunma anlamı olmuştur. Bütün psikolojik sorunların aşılmasında önemli bir etken olmuştur. Kız kardeşi de onun istediği biriyle evlenmiştir.

Suç ve Ceza kitabının kahramanları şu şekildedir:

*Raskolnikov: Baş kahramandır. Psikolojik sorunlar yaşayan ve cinayetlere ilgi duyan bir insandır.

*Pulcheia: Rodion’un annesidir.

*Dünya: Rodion’un kız kardeşidir.

*Razumihin: Raskolnikov’un yakın arkadaşıdır.

*Marmelavov: Alkol bağımlısı bir memurdur.

*Sonya: Marmelavov’un kızıdır.

*Luzhin: Bir avukat, Raskolnikov’un kız kardeşi ile evlenmek isteyen ve para hırsında olan biridir.

*Alyona: tefeci bir kadındır.

*Lizateva: Tefeci kadının kız kardeşidir.

Suç ve Ceza Özeti Konusu ve Kahramanları Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. zerda dedi ki:

    çok iyi hazırlayanın ellerine sağlık, suç ve ceza kitap özeti kısa ve özet tam istediğim gibi güzel yazılmış, yorumuma katılan olur olmaz ama daha iyisi yok. :) suç ve ceza romanının konusu ayrıca güzel.

Yorum Yaz