Web sitemize hoşgeldiniz, 04 Aralık 2020

Subay ve Astsubaylar İzin Hakları Yönetmeliği

Subayların izin hakları, subay ve ast subay izin yönetmeliği 2018 2019 yeni değişikliklerle birlikte yayınlandı.

Türk Silahlı Kuvvetlerine mensup subay, astsubay ve uzman jandarmaların izinlerini düzenleyen yönetmelikte 29 Ağustos 2013 tarihi itibariyle değişikliğe gidildi.

Söz konusu değişikliğe göre;

1- Eğitim İzni: Subay ve astsubaylar, lisans ve lisansüstü eğitimlerinde kullanabilmek için yıllık izinlerine  mahsuben izinli sayılabilecek. Ancak bu izinde amirin onayı gerekli olacak. Yani amir isterse bu izni vermeyebilecek.

2- Yıllık izin iki defadan fazla da alınabilecek: Geçmiş yıllarda bir veya amirin izniyle en fazla iki defada kullanılabilen yıllık izin, yeni düzenleme ile amir uygun gördüğü taktirde daha çok parçaya bölünebilecek.

3- Subay ve astsubaylar, memur mazeret izinlerinin aynısını kullanacak: 2011 yılı değişikliği le memurların yakınlarının ölümü halinde kullandıkları mazeret izinleri çoğaltılmıştı. Bu hakkın aynısı subay ve astsubaylara da tanındı. Bu yeni değişiklik ile bir yandan izin süreleri çoğaltılırken bir yandan da kayınların ölümü halinde de izin verilmesi uygun görülmüştür. Söz konusu düzenleme şu şekildedir:

“1) Eşinin doğum yapması, eşinin ölümü, çocuğunun ölümü, kendisinin veya eşinin ana, baba veya kardeşinin ölümü hallerinin her birinde isteği üzerine on güne kadar; kendisinin veya çocuğunun evlenmesi halinde ise isteği üzerine yedi güne kadar”

4- Refakat izni getirildi: Subay ve astsubaya da memurlardaki gibi 3 aylık aylıklı refakat izni getirildi. Bu süre ilerleyen zamanlarda  6 ay aylıksız izin halinde uzatılabilecek. Söz konusu düzenleme şu şekildedir:

“Subay ve astsubaylara, bakmakla yükümlü olduğu veya refakat etmediği takdirde hayatı tehlikeye girecek ana, baba, eş ve çocukları ile kardeşlerinden birinin ağır bir kaza geçirmesi veya tedavisi uzun süren önemli bir hastalığa tutulmuş olması hallerinde, bu hallerin sağlık kurulu raporuyla belgelendirilmesi şartıyla, istekleri üzerine, aylık ve özlük hakları korunarak üç aya kadar izin verilebilir. Bu sürenin bitimini müteakip istekleri üzerine ayrıca altı aya kadar aylıksız izin verilebilir.”

5- Doğumda annenin ölümü: Doğumda veya doğum sonrası aylıklı izin süresi içerisinde annenin vefatı durumunda, dilediği taktirde subay veya astsubay olan babaya, anne için öngörülmüş olan süre kadar izin verilecek.

Astsubay ve Subayların İzinleri Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Gülcan dedi ki:

  Ya subaylarin izni çok az biraz daha olsun bide sadece izin günlerinde tek mi evlerine gidebiliyorlar

 2. selami dedi ki:

  Subaylar Günlük ne kadar mesai yapıyor ‘ve aksam evine mi gidiyor

  1. dogu dedi ki:

   aynen bende öğrenemedim bi yaw

  2. Mehmet dedi ki:

   08 00 12 00 arasi 13 00 17 00 arasi mesai. evlerine giderler nobetci degilse

 3. semra dedi ki:

  Lütfen ast subayların izinleri iki ayda bir olsun

Yorum Yaz