Şubat Ayı Neden 28 Gündür

Şubat ayı neden 28 gün çeker hakkında bilgi kısaca, Şubat ayı neden 28 gündür?

Takvim tarih boyunca birçok aşamadan geçerek bugünkü haline ulaşmıştır. Günümüzde kullanılan takvim ise Roma imparatoru Julius Caesar’ın dönemin astronom bilgini Sosigenes’e düzenlettiği takvimden kaynaklanır. Takvime imparatorun adından yola çıkılarak Jülyen takvim adı verilmiştir. Bugün bildiğimiz veriler bu takvimde de aynen geçerlidir, her yıl 365 gündür ve 1 yıldan 6 saat artar. Bu rakam 4 yılda bir 366 güne ulaşır ve Şubat ayına 1 gün eklenir. Bir yılda 12 ay olduğu düşünülürse 366 günün 12 aya eşit olarak dağıtılması mümkün değildir. Bu nedenle de bazı aylar 31, bazı aylar da 30 gündür. Yine bu takvime göre yılbaşı, şu an kullanılan takvimden farklıdır. Jülyen takviminde yılbaşı mart ayına denk gelir ve şubat ayı da bir yılın son ayıdır.

Jülyen takviminde imparatorlar bazı aylara kendi isimlerini vermişlerdir. Julius Caesar kendi adını ingilizce karşılığı July olan temmuz ayına vermiştir. Daha sonraki dönemlerde imparatorluk yapan Augustus ise ağustos ayına kendi adını verir. Ancak bir problem vardır. Ceasar’ın ad verdiği temmuz ayı 31 gündür ve Augustus kendi ayının 30 gün olmasını istemez. Bu nedenle de ağustos ayının 31 gün olmasını emreder. Bundan sonra da günümüzde olduğu gibi hem temmuz hem ağustos ayı 31 gün olacak şekilde takvim düzenlenir. Ağustosa sonradan eklenen 1 gün, yılın son ayı olan şunat ayından eksiltilir. Bu nedenle de şunat ayı 4 yılda bir 29 gün, diğer yıllar da 28 gün sürer.

Şubat Ayı Neden 28 Gündür Hakkında Yorumlarınızı Hemen Yapabilirsiniz.

10 yorum

  1. çok saçma hiçbirşey anlamadım.yok aguastus aya kendi ismini vermiş yok jolieis julyen takvimi çıkarmış yokta yok.iyi ki bir internetten araştıralım dedik ha. hepten kafam karıştı.

    • Sann başkanı Mustafa yeşil anayasal düzenin riske girmemesi için sayın başbakan Erdoğan ile görüştü ve bu nedenle yangın çıktı Karaman’da sinema günleri devam ediyor ak parti ilçe belediye başkan adayı Mustafa Sarıgül VIP taksileri kaldıracağım ve bu konuda olduğu gibi bu yıl da bir gerçek olarak

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.